Święto Ziół w Jastrzębiu-Zdroju: Magiczny Dzień w Parku Zdrojowym
Już 15 sierpnia Jastrzębie-Zdrój przekształci się w prawdziwe zielarskie królestwo. W malowniczym Parku Zdrojowym odbędzie się długo oczekiwane Święto Ziół, wydarzenie, które z pewnością przyciągnie miłośników natury, zdrowego stylu życia oraz wszystkich, którzy pragną zgłębić tajemnice roślin leczniczych. Organizatorem tej wyjątkowej imprezy jest Uzdrowisko – Klub Zielarza, znane z promowania wiedzy na temat ziół i ich dobroczynnego wpływu na zdrowie. Patronat objął Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój — Michał Urgoł.
Tego dnia Park Zdrojowy zamieni się w tętniące życiem centrum zielarskiej edukacji i zabawy. W programie przewidziano liczne atrakcje dla całej rodziny – od warsztatów zielarskich po animacje dla dzieci prowadzone przez psycholożkę Aleksandrę Tkocz. To doskonała okazja, aby odkryć bogactwo natury, nauczyć się rozpoznawać i wykorzystywać różnorodne zioła oraz poznać ich zastosowanie w codziennym życiu. Wydarzenie rozpocznie się o 15.00 i potrwa do 19.00.
W naszym artykule przybliżymy Wam szczegóły tego wyjątkowego wydarzenia, przedstawimy główne atrakcje oraz zaprezentujemy sylwetki ekspertów, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zapraszamy do lektury i do wspólnego świętowania Święta Ziół w Jastrzębiu-Zdroju!
Zapraszamy na Rodzinne Świętowanie!
Fantastyczny czas na łonie natury!
15:00 Otwarcie, powitanie gości i przedstawienie Organizatora Klub Zielarza z Uzdrowiska Jastrzębie
15:15 Zioła dla Laików — Aneta Wychorska — Zielarka Naturoterapeutka
15:45 Jak ocet domowy może wspomóc nasze zdrowie? – Magda Mildner — Zielarka Naturoterapeutka
16:30 Występ Kręgu Śpiewnego z pieśniami słowiańskimi Mariola Rodzik Ziemiańska
17:30 Oswoić konopie — Magdalena Majka-Jankowiak
18:00 Warsztat: Aromaterapia dla każdego – Joanna Krentusz
19:00 Zakończenie
Miejsce:
Park Zdrojowy, Jastrzębie — Zdrój
Kontakt do organizatora:
515 500 079
Data:
15.08.2024
Organizator:
UZDROWISKO — Klub Zielarza
Wstęp wolny
W trakcie Festynu zaplanowane są animacje dla dzieci prowadzone przez Pedagożkę Aleksandrę Tkocz oraz Jarmark produktów ziołowych i związanych z zielarstwem.
Uwaga! Konkurs z nagrodami dotyczący zagadnień zielarskich.
Kim są eksperci?
Joanna Krentusz
Studentka II roku studiów podyplomowych: „Olejki eteryczne – Technologie i Aromaterapia” na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, gdzie uczy się technik wytwarzania oraz praktycznego zastosowania olejków eterycznych. Członek Klubu Zielarza działającego przy Uzdrowisku w Jastrzębiu-Zdroju, pasjonatka ziół, ogrodnictwa oraz wszelkiego rodzaju darów natury, które mają wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka.
Magdalena Mildner
Zielarka, fitoterapeutka i naturoterapeutka, trener dietetyczny — propaguje świadome odżywianie niezależnie od wieku. Prowadzi zajęcia w Akademii Górnośląskiej w Katowicach na kierunkach związanych z Ajurwedą, IOEiA z zakresu wiedzy o fermentacji roślin olejkowych. Manager z wieloletnim stażem, diet coache i dyplomowany zielarz — fitoterapeuta. Jako ekspert w dziedzinie zielarstwa jest członkiem Rady Programowej Projektu „Beskid Śląski — wspólne dziedzictwo” /wspólny, czesko-polski pomysł, który jest realizowany w ramach Współpracy Transgranicznej gmin Brenna (PL) i Bystrzyca (CZ)/. Prowadzi warsztaty i wkłady o ziołach, jadalnych kwiatach i chwastach oraz zajęcia jogi.
Kocham świat roślin, ich piękno, moc, dobroć i zapach. Pogłębiam swoją wiedzę, fascynuje mnie historia zielarstwa i ajurweda. Pomagam poznawać świat ziół. Opowiadam o tym jak je zbierać, dobrze przygotować, odpowiednio wykorzystać dla zdrowia i urody. Pokazuję też jak wykorzystać je w kuchni czy ogrodzie. Spotkacie mnie na spacerach zielarskich, warsztatach, programach telewizyjnych, zaś w każdy piątek o 17.40 spotykam się ze słuchaczami RadiaEm opowiadając o ziołach — mówi o sobie Magda.
Autorka artykułów prasowych oraz książki „Octy” na temat tajników fermentacji i właściwości prozdrowotnych naturalnego, domowego octu.
Prowadzi blog pn. Z głową w ziołach: https://magdalenamildner.com/
Mariola Rodzik-Ziemiańska
“Świadomość Pieśni w Kręgu” – polskie i słowiańskie pieśni ludowe w wykonaniu kobiecej Uzdrowiskowej Grupy Śpiewaczej. Rola muzyki znana jest od wieków, od czasów najdawniejszych plemion etnicznych. Używana w obrzędach i rytuałach tanecznych czy śpiewaczych przynosiła możliwość wyrażenia nienazwanego, oczyszczenia. Mantryczność archaicznych pieśni ma w sobie moc uzdrawiania siebie i otoczenia. Repertuar na święto ziół został dobrany w comiesięcznym cyklu warsztatów pracy z głosem. Usłyszymy pieśni weselne, pogrzebowe i sobótkowe. Zapraszamy do wspólnego kręgu i zaśpiewania pieśni ludowych, których symbolika jest głęboka w swej prostocie.
Grupę warsztatową prowadzi: Mariola Rodzik-Ziemiańska – aktorka pieśni, wokalistka folkowej formacji Zawiało i projektu Mrzenie, prowadząca Teatr Korzeni w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach, współzałożycielka Szkoły z Wyboru, trenerka rozwoju i terapeutka holistyczna pracująca z ciałem, głosem i oddechem w metodzie „Muzykoterapia Głosem”.
Akompaniament — melodyka: Joanna Somerlik, Muzykoterapia Głosem — Muzykoterapia
Joanna Somerlik
Pasjonatka ziół, muzyki, wina i domowego zakwasu, pozytywna mama wychowująca autystyka. Multiinstrumentalistka, wspierająca akompaniamentem Kobiecą Grupę Śpiewaczą w Uzdrowisku
Aneta Wychorska
Naturoterapeutka, Zielarka zajmująca się zdrowiem psychofizycznym od ponad 15 lat. Właścicielka firmy Uzdrowisko Jastrzębie. Ma innowacyjne podejście do zdrowia. Łączy 4 płaszczyzny ciało, emocje, umysł i duszę w holistyczną całość. Każdy człowiek jest dla niej jak ciekawa książka do czytania.
Magdalena Majka-Jankowiak
Konopie towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Konopie nas leczą, żywią, poją, ubierają, pielęgnują nasze ciało, dają nam schronienie, paliwo, ogrzewają nas, chronią naszą planetę, odtruwają ziemię.
Magdalena Majka-Jankowiak psycholog, dyplomowany terapeuta konopny, lokalna artystka tworząca rękodzieło z darów natury. Uczestnik licznych kursów z fitoterapii, naturoterapii i aromaterapii. Zakochana po uszy w ziołach i kwiatach, miłością szczególną darzy konopie. Posiada kwalifikacje do prowadzenia produkcji rolniczej i własną niewielką plantację konopi. W Jasienicy na południu Polski, z dala od zgiełku, hałasu, pośpiechu, stworzyła zieloną przestrzeń, gdzie pomaga swoim podopiecznym odzyskiwać zdrowie, równowagę wewnętrzną i radość z życia.