PERMAKULTURA — DARMOWA KONFERENCJA 31.01.2023 r.

To już trzecia konferencja praktyków i ekspertów na temat Permakultury. Dwie grudniowe zaowocowały wieloma nagraniami, w których prelegenci omawiają permakulturę i jej zalety. 31 stycznia 2023 roku odbędzie się Konferencja praktyków i ekspertów “PERMAKULTURA” na którą zaprasza organizator — “Ekologiczne Siedliska”.

Konferencja jest darmowa, on-line.

WARUNKI UCZESTNICTWA W KONFERENCJI

Osoby, które wypełnią formularz — otrzymają link do platformy, na której odbędzie się konferencja. Należy pamiętać o kliknięciu przycisku “prześlij formularz” – gdyż organizatorzy zastrzegają, że link do spotkania online może on ulec zmianie.

Prelegenci wraz z tematami:

 • 8:00 – 8:45 – Bogdan Kasperski (Anielskie Ogrody) • Jak stworzyć samowystarczalny eko-ogród jadalny?
 • 9:00 – 9:15 – prof. Łukasz Łuczaj (Dziki Ogród) • Mój Dziki Ogród — Święty Gaj Bioróżnorodności
 • 9:20 – 10:05 – Alicja Stolarczyk (Dziki ogród w Rudzie Śląskiej) • Permakultura po amatorsku
 • 10:10 – 11:40 – Joanna Włodarska (Akademia Siedliska pod Lipami) • Ogród samowystarczalny
 • 11:55 – 12:55 – Dorota Wiśniowska (Ogród Rodzinny w Beskidzie Małym) • Wpływ tradycyjnych odmian roślin na bioróżnorodność w permakulturze
 • 13:15 – 14:15 – Leszek Frankiewicz (Permakultura — Projekty) • Projekt osady permakulturowej — krok po kroku
 • 14:35 – 15:35 – Agata Dobrzyńska (Siedlisko Dzikiej Róży) • Tworzenie siedliska w zgodzie z ideami Anastazji
 • 15:55 – 16:40 – Marcin Korniluk (Stacja Sycze) • Rola starych siedlisk ludzkich i drzew w permakulturze
 • 17:00 – 17:45 – Joanna Bilska (Działka ROD o powierzchni niecałych 300 m2 pod Wrocławiem) • Ogrodnictwo działkowe a permakultura
 • 18:05 – 18:50 – Przemysław Hebda (Permakultura CaPRediem) • Dziel się nadmiarem — Jak zacząć sprzedawać swoje produkty rolne?
 • 19:10 – 20:40 – Magda i Filip Partyka (Gospodarstwo Regeneratywne GreenLeaf Kąkolewice) • Analiza danych topograficznych podstawy geometrii Keyline w projektowaniu gospodarstw oraz siedlisko ludzkich

BOGDAN KASPERSKI — Anielskie Ogrody

JAK STWORZYĆ SAMOWYSTARCZALNY EKO-OGRÓD JADALNY?

Bogdan Kasperski – Eko-gospodarz i eko-edukator. Razem z żoną Kamilą prowadzi “@Anielskie Ogrody” – rodzinne, ekologiczne, samowystarczalne i edukacyjne gospodarstwo.

W Akademii Anielskich Ogrodów:

 • Uczy, dlaczego i jak tworzyć ekologiczne ogrody.
 • Organizuje kursy, warsztaty i prezentacje.
 • Prowadzi studio projektowe CAMY. Tworzy i udoskonala ekologiczne techniki ogrodowe.
 • Rozwija projekt “Anielskie Ogrody Sferyczne” – geo-kopuły uprawowe.
 • Projektuje rozwiązania budujące bioróżnorodności w otoczeniu.
 • Szczególnie zajmuje się efektywną uprawą warzyw na rabatach wyniesionych i nawożeniem naturalnym.

Bogdan Kasperski

Jest pasjonatem nowoczesnych technologii, zwłaszcza rozwiązań opartych na wzorcach naturalnych. Z wykształcenia jest pedagogiem i specjalistą marketingu, reklamy i public relations. Jest laureatem wielu konkursów i nagród w dziedzinie ekologii oraz przedsiębiorczości na terenach wiejskich. Interesuje się etyką i filozofią głębokiej ekologii, ekologią integralną, filozofią minimalistyczną, psychologią poznawczą, metodyką nauczania i uczenia się. Szuka rozwiązań, dzięki którym można żyć, pracować i mieszkać w przyjaźni z przyrodą. Szuka też rozwiązań zapobiegających i skutecznie leczących choroby autoimmunologiczne oraz nowotworowe.

Streszczenie: Rok 2023 i lata kolejne mogą być dla wielu osób, trudne pod wieloma względami. Coraz droższa sklepowa żywność sprowokuje do uprawy własnych ogrodów. Jak stworzyć ogród, aby wyrosły w nim wartościowe i odżywcze warzywa, owoce oraz zioła? Jak uprawiać eko i w zgodzie z przyrodą? Jak zorganizować pracę? Skąd czerpać inspiracje i wartościową wiedzę? Co warto, a czego nie warto robić? Jak zapewnić swojej rodzinie źródło zdrowego jedzenia?

Praktyczne informacje na podstawie 70 lat doświadczenia w prowadzeniu przydomowego ogrodu.

Słowa kluczowe: ekologiczny ogród, permakultura, samowystarczalność, gospodarność, warzywa, zioła


Łukasz Łuczaj (Dziki Ogród)

Mój Dziki Ogród — Święty Gaj Bioróżnorodności

Łukasz Łuczaj — Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, etnobotanik i ekolog (Instytut Biologii i Biotechnologii). Prowadzi być może pierwszy ogród permakultury w Polsce — Gospodarstwo Dziki Ogród. Bada dzikie rośliny jadalne i dokumentuje ich użytkowanie w różnych krajach Eurazji, m.in. na Bałkanach, Kaukazie, w Chinach i Laosie. Autor wielu książek o dzikiej kuchni: W dziką stronę, Dziki ogród, Podręcznik robakożercy i Seks w wielkim lesie.

prof. Łukasz Łuczaj

Autor videobloga po polsku https://youtube.com/channel/UC8L6tls3SHh0f7yCC0FTCNQ i angielsku https://youtube.com/channel/UCPwwxnLqyPPLrqPl0NUewcA oraz blogów www.lukaszluczaj.pl i www.thewildfood.org.

Strona główna autora: www.luczaj.com I www.lukaszluczaj.pl

Streszczenie prelekcji: W 1997 r. zakupiłem 17 ha gruntów porolnych na Pogórzu Dynowskim koło Krosna. Teren ten od początku kształtuję jako ogród permakultury z koncentracją na dzikich roślinach jadalnych. W ogrodzie uprawiam 500 gatunków drzewiastych, wiele z nich to drzewa o jadalnych orzechach i owocach miękkich. Jesienią na przykład zbieram i zjadam owoce kasztanów jadalnych i wielu gatunków orzechów np. włoskiego, czarnego, szarego, mandżurskiego i in. Posadziłem też jadalne orzeszniki. Stawy zarasta kotewka orzech wodny. W warstwie poszycia uprawiam różne krzewy i małe drzewa o jadalnych owocach, np. jarząb mączny, szwedzki, brekinia, jarzębina, dereń jadalny i japoński oraz pnącze akebię pięciolistkową. Na podstawie 25 lat doświadczeń napisałem książkę „Dziki ogród” omawiającą jak kształtować bioróżnorodność naturalnego ogrodu, w którym rządzi się natura. Znaczną część ogrodu stanowią łąki kwietne, które od lat propaguję, a ich nasiona zbieram i oferuję innym.

Alicja Stolarczyk (Dziki ogród w Rudzie Śląskiej)

Permakultura po amatorsku

Alicja Stolarczyk — podróżniczka, poszukiwaczka, indianistka, rzemieślniczka. W życiu prowadzą ją pasje i zachwyty. Wraz z mężem Krzysztofem prowadzą w Rudzie Śląskiej ogród permakulturowy. Od kilku lat zgłębia amatorsko świat dzikich roślin jadalnych i leczniczych.

Prowadzi leśne siedlisko Cudne Manowce w woj. opolskim. Tworzy biżuterię artystyczną i rękodzieło inspirowane sztuką rdzennych Amerykanów. Autorka przewodników po Sardynii oraz kanału YT Alicja na Sardynii.

Streszczenie: Ilustrowana dużą ilością zdjęć, opowieść o 3 pierwszych latach, amatorskich doświadczeń z permakulturą. Jak to jest, gdy zwykły człowiek, który ma niewielki ogród, bez szkoleń, profesjonalnych projektów i certyfikatów zaczyna próbować rozwiązań permakulturowych. Opowiem i pokażę na wielu zdjęciach o naszych doświadczeniach z różnymi typami grządek, próbami nieprzekopywania ziemi, ściółkowania, kompostowaniem, sadzeniem różnych roślin obok siebie. Będzie również o kurzym traktorze i naszych kurach oraz o ulach i pozyskiwaniu miodu.

Podzielimy się przeżyciami z próby wykopania studni metodą tzw. “na pompę”. Opowiem o tym, że nie zawsze wszystko się udaje i co z tego wynika. Będzie o szklarni i eksperymencie z uprawą w niej liściastych roślin bez ogrzewania, o oczku wodnym, piecach glinianych, o zbieraniu własnych nasion. Usłyszycie o tym, jak dzikie rośliny weszły do naszej kuchni i apteczki. Podzielimy się naszymi planami i marzeniami oraz naszą miłością do tego kawałka ziemi i idei ogrodów bliskich naturze. Myślę, że wielu ludzi chce spróbować permakultury, ale temat wydaje im się trudny, pełen niezrozumiałych terminów itp. Chciałabym pokazać im, że tak nie jest i warto spróbować od najprostszych, pierwszych kroków.


DOROTA WIŚNIOWSKA — OGRÓD RODZINNY w Beskidzie Małym

WPŁYW TRADYCYJNYCH ODMIAN ROŚLIN NA BIORÓŻNORODNOŚĆ W PERMAKULTURZE

Dorota Wiśniowska – ogrodniczka pasjonatka. Ogrodnictwem zajmuje się od dzieciństwa. Ukończyła studia wyższe z ogrodnictwa, ale dopiero ukończony kurs permakultury utwierdził ją w przekonaniu, że chce pracować z ziemią według własnych zasad, z poszanowaniem tej ziemi, roślin i wszystkich żywych istot. Uprawia swój przydomowy ogród zgodnie z prawami natury, wprowadzając w nim rozwiązania permakulturowe. Szczególnie interesują ją tradycyjne odmiany pomidorów.
Prowadzi stronę „Boso po trawie” na fb i Instagramie, gdzie pokazuje swoje poczynania ogrodowe. Interesuje się hortiterapią, prowadzi również warsztaty ogrodnicze dla dzieci i dorosłych.

Dorota Wiśniowska

Celem referatu jest zwrócenie uwagi na tradycyjne odmiany roślin i ich udział w tworzeniu różnorodności biologicznej w permakulturze, na przykładzie ogrodu przydomowego.

Pracując w ogrodach, codziennie obserwuję współzależności między różnymi gatunkami roślin i zwierząt, które w nich mieszkają. Fascynuje mnie natura, w ogrodzie spędzam każdą wolną chwilę, zachwycając się różnorodnością roślin. Dzięki szerokiej palecie tradycyjnych odmian zapewniam sobie wartościowe i zróżnicowane pożywienie przez cały rok. Codziennie mogę się zachwycać niezwykłymi kształtami i kolorami tradycyjnych odmian warzyw, których próżno szukać w marketach. Jestem ciekawa świata i lubię eksperymentować w ogrodzie. Staram się być w nim w sposób świadomy, w ogrodzie ćwiczę swoją uważność i intuicję, odnajduję tam harmonię. Kiedy tylko mogę, chodzę boso, jeszcze bardziej czując połączenie z tym magicznym światem, który mnie karmi, inspiruje, motywuje i uspokaja.

Dzięki szerokiej palecie tradycyjnych odmian zapewniam sobie wartościowe i zróżnicowane pożywienie przez cały rok. Codziennie mogę się zachwycać niezwykłymi kształtami i kolorami tradycyjnych odmian warzyw, których próżno szukać w marketach.

DOROTA WIŚNIOWSKA

JOANNA BILSKA

OGRÓD DZIAŁKOWY A PERMAKULTURA

Jestem ogrodniczką amatorką. Od 10 lat uprawiam działkę ROD, na której od 2015 roku stosuję założenia permakultury. W mediach społecznościowych dzielę się swoim doświadczeniem pod nazwą „Ogrodnicza Obsesja” – pisze Joanna Bilska

W prezentacji omówię stosowanie założeń permakultury oraz projekt permakulturowy w kontekście ogrodu działkowego ROD, położonego w mieście.


Magda i Filip Partykowie

ANALIZA DANYCH TOPOGRAFICZNYCH — PODSTAWY GEOMETRII KEYLINE W PROJEKTOWANIU GOSPODARSTW ORAZ SIEDLISK LUDZKICH

Magda Partyka (mgr inż. Ogrodnictwa) i Filip Partyka (mgr inż. Techniki Rolniczej i Leśnej). Gospodarstwo Regeneratywne Green Leaf Kąkolewice. Odkąd pamiętamy, jesteśmy związani z agronomią i rolnictwem.

W latach 2015-2016 pracowaliśmy jako doradcy klienta w zagranicznej korporacji handlującej środkami do produkcji rolniczej, to doświadczenie otworzyło nam oczy na stan konwencjonalnego rolnictwa, które poznaliśmy od podszewki. Od tamtej pory naszym życiowym celem jest udowodnić, że rolnictwo regeneratywne może być opłacalne i wykorzystywane na skalę masową.
Od 2012 roku jesteśmy gospodarzami pięknego kawałka ziemi we wsi Kąkolewice, a od roku 2016 prowadzimy biointensywny ogród w technologii no-till, który stanowi główną część naszych dochodów.

Jesteśmy absolwentami kursów organizowanych przez Richarda Perkinsa, Marka Sheparda oraz Darrena J. Doherty. Pasjonujemy się projektowaniem środowiska z wykorzystaniem zasad permakultury, prac P.A. Yeomans’a oraz pozostałych „mędrców” z obszaru rolnictwa regeneratywnego. Posiadaną wiedzę testujemy na co dzień w praktyce na naszym gospodarstwie i z coraz większym optymizmem patrzymy w przyszłość.

MAGDA I FILIP PARTYKOWIE

Streszczenie: Celem naszej prezentacji jest pokazanie uczestnikom konferencji, jak istotne jest pozyskiwanie oraz analiza danych przestrzennych naszych gospodarstw. Opowiemy o tym, jakie mapy są przydatne oraz jakie informacje można z nich wyczytać. Przybliżymy szerszej publiczności strategię zarządzania wodą zwaną Keyline opracowaną przez P.A. Yeomansa.


MARCIN KORNILUK

ROLA STARYCH SIEDLISK LUDZKICH I DRZEW W PERMAKULTURZE

Marcin Korniluk – Podlasiak od pokoleń. Mieszkam na wsi przy białoruskiej granicy. Zdun.

Streszczenie: Stacja Sycze — to dawna drewniana carska stacja kolejowa na
wzgórzu, wśród starych lip otoczona z trzech stron lasem. Duże zróżnicowanie
terenu, na polanie znajdują się sąd i dawne gatunki drzew owocowych. Żywopłoty żywieniowe, pryzmy kompostowe, pszczoły, ogród permakulturowy i ogród leśny.

Występuje tu duża bioróżnorodność ponad 300 gatunków dzikich roślin, drzew i krzewów. Stacja Sycze to także siedziba Stowarzyszenia Bioregion — realizującego warsztaty rękodzieła, ginących zawodów, pracy z gliną oraz pieczenia chleba. Opowiem o roli starych siedlisk ludzkich i drzew w permakulturze przez pryzmat Podlasia.


Leszek Frankiewicz — Permakultura — projekty

PROJEKT OSADY PERMAKULTUROWE — KROK PO KROKU

Leszek Frankiewicz to projektant permakultury i właściciel gospodarstwa w Beskidzie Wyspowym koło Limanowej. Ukończył studia z permakultury u Geoffa Lawtona otrzymując dyplom projektanta PDC. Wiedzę pogłębiał u Daniela Halseya i od tego momentu używa zaawansowanych narzędzi informatycznych do projektowania.

Jestem członkiem zespołu United Designers, stworzonego przez Dana Halseya, zespołu, który od wielu lat robi zaawansowane projekty permakulturowe na całym świecie. Bycie częścią tego zespołu umożliwia mi korzystanie z wiedzy i zasobów tej grupy, która również w Polsce robiła zaawansowane projekty.

Praktyczne umiejętności zdobywam u siebie, ‘na roli’ w pobliżu Limanowej. To moim zdaniem najlepsze połączenie działań, aby stawać się coraz bardziej kompetentnym projektantem-praktykiem — mówi Frankiewicz.

Bill Mollison formułując zasady permakultury mówił o trosce o ludzi, trosce o Ziemię i sprawiedliwym podziale. Zastanawiam się, czemu cały świat permakulturowy jak dotąd zajął się tylko jedną kwestią — troską o Ziemię. Według mnie daleko ważniejszą jest troska o ludzi. Nic nie zmienimy na tej planecie, jeśli nie nauczymy się konstruktywnie, rzeczowo i ciepło komunikować z innymi ludźmi.

LESZEK FRANKIEWICZ

Streszczenie: Zamieszkać z przyjaciółmi w eko-osadzie. Z dala od miasta, z pełną niezależnością i samowystarczalnością żywieniową i energetyczną. To marzenie wielu z nas, ale dlaczego nikomu w Polsce nie udało się zrealizować tego celu? Co pomijamy, co ignorujemy? Na czym się wykładamy’? A o czym jeszcze powinniśmy pomyśleć w kontekście zmian geopolitycznych? Jakie ograniczenia nałoży na nas postępujący globalizm i lekceważenie potrzeb jednostki w imię większych wartości’?
Postaram się odpowiedzieć na te wszystkie pytania, podając swój pomysł na to, jak do tematu tworzenia ekowiosek podejść. W swojej prezentacji omówię:

 • Jaką kolejność działań należy przyjąć?
 • Metodę tworzenia wspólnot jako fundament sukcesu tworzenia ekowiosek,
 • Kluczowe wyzwania, którym musi sprostać każda ekoosada,
 • Schemat podejścia do projektowania terenu, głównych funkcji, obiegu energii i nasadzeń oraz upraw,
 • Sposoby wytwarzania dochodu przez ekowioski.

AGATA DOBRZYŃSKA — siedlisko DZIKIEJ RÓŻY

TWORZENIE SIEDLISKA W ZGODZIE Z IDEAMI ANASTAZJI

Urodziłam się w Gdyni i tam tworzyłam swoje życie- pracowałam jako masażysta oraz opiekun zwierząt, uczęszczałam na różne kursy i wydarzenia samorozwojowe, tam lotosowo urodziłam córkę. Poznałam książki W. Megre. Gdy mała miała 1,2 roku, zostawiając wszystko za sobą, przenieśliśmy się na daleką, świętokrzyską wieś pod Pińczowem.

Tutaj jestem zaangażowana w tworzenie siedliska, inspirując się wizją Anastazji o hektarowym ogrodzie- przestrzeni Miłości, dającej Człowiekowi pożywienie fizyczne i duchowe — opowiada Agata Dobrzyńska.

Korzystam w tym celu z narzędzi, jakie daje permakultura. Poza tym pochłonęła mnie bez reszty praktyka rodzicielstwa zorientowanego na więzi i komunikacji bez przemocy, no i taniec… 5 rytmów, Movement medicine to moja Medycyna.

AGATA DOBRZYŃSKA

Na wykładzie opowiem o drodze, jaką przeszliśmy, aby móc przeprowadzić się z miasta na wieś i zakupić ponad 1 ha nie będąc rolnikami, opowiem o wpływie bohaterki książek W.Megre, jaki miała na nasz światopogląd i odrodzenie wizji i sensu naszego życia. Wyjaśnię, jak to wszystko łączymy w praktycznym, codziennym życiu. Wspomnę też o szerszym ujęciu permakultury, wykraczającym poza sprawy agrarne.


JOANNA WŁODARSKA

OGRÓD SAMOWYSTARCZALNY

Joanna Włodarska, biolog i ogrodnik. Autorka książki „Samowystarczalni w domu i w ogrodzie”, której znaczna część poświęcona jest prowadzeniu ogrodu ekologicznego. Od 14 lat w swoim Siedlisku pod Lipami uprawia ogród ozdobno-użytkowy z częścią parkową. W ramach Akademii Siedliska pod Lipami organizuje i prowadzi warsztaty ogrodnictwa permakulturowego, podczas których szczególną wagę przykłada do znaczenia równowagi biologicznej w ekosystemie ogrodu oraz idei ogrodu samowystarczalnego. Współpracuje także z Centralnym Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w zakresie prowadzenia szkoleń związanych z ekologicznym ogrodnictwem oraz działalności zagród edukacyjnych.

Ogród samowystarczalny — podczas wykładu zostaną poruszone zagadnienia dotyczące: znaczenia równowagi biologicznej w ogrodzie ozdobnym i użytkowym, zasad uzyskania równowagi biologicznej w ekosystemie ogrodu, znaczenia zrównoważonych upraw oraz obecności zapylaczy i innych przedstawicieli fauny w ogrodzie. Omówiona zostanie również uprawa współrzędna roślin użytkowych, stosowanie ekologicznych środków ochrony roślin oraz nawozów naturalnych. W ramach wykładów uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z zasadami doboru warzyw i roślin ozdobnych do rodzaju gleby występującej w ogrodzie. Ponadto omówione zostaną rodzaje kompostu i jego zastosowanie.


PRZEMYSŁAW HEBDA — Permakultura Caprediem

DZIEL SIĘ NADMIAREM — JAK ZACZĄĆ SPRZEDAWAĆ SWOJE PRODUKTY ROLNE?

W marcu 2021 przeprowadziłem się do starego domu moich pradziadków, który od kilkunastu lat stał niezamieszkany jedynie sporadycznie odwiedzany przez rodzinę. Skończyłem geologię na uniwersytecie wrocławskim. Odkąd pamiętam, moim głównym hobby było gotowanie. Od 3 lat zacząłem interesować się permakulturą głównie dlatego, żeby stać się samowystarczalnym z myślą, że będę się przeprowadzał już do domu po pradziadkach. Z własnych warzyw produkuje przetwory, od 3 lat piekę też chleb na zakwasie, od 4 lat warzę piwo. Jestem członkiem zarządu Opolskiego Klastra Produktów Regionalnych, który zrzesza lokalnych producentów rolnych z woj. opolskiego. – opowiada Przemysław Hebda.

Mam za sobą pełne dwa sezony upraw warzyw i owoców. Z racji, że czasami miałem ich nadmiar, nawet po podzieleniu się z najbliższymi postanowiłem poszukać rynku zbytu. O tym właśnie chciałbym opowiedzieć w swojej prelekcji.

PRZEMYSŁAW HEBDA

W prelekcji postaram się zaprezentować jak zacząć sprzedawać nadmiar swoich wyrobów rolnych. Jak ciekawie i atrakcyjnie wypromować swój produkt w mediach społecznościowych oraz o marketingu. Ważnym aspektem sprzedaży swoich produktów jest również dla mnie kontakt z klientem, edukacja klientów, aby zwiększać ich świadomość, w kontekście zdrowego odżywiania, o czym też postaram się krótko powiedzieć. Opowiem o kooperatywach spożywczych, uwarunkowaniach prawnych sprzedaży bezpośredniej, o rolniczym handlu bezpośrednim oraz wymaganiach sanepidu.


Galeria zdjęć prelegentów

2 komentarze do “PERMAKULTURA — DARMOWA KONFERENCJA 31.01.2023 r.

 • Pingback: Zapraszamy na kolejne konferencje !

 • 20 stycznia, 2023 o 15:16
  Permalink

  Gdy połączą się kreacje Permakulturowych Eko-Wiosek z osadami Królestwa Wolnych Sławian (KWS) to powstanie Praktyczna Nowoczesna Wiedza dla dobrostanu spatkobierców starożytnych Sławian.
  Tomir (Tomasz Kawecki)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.