Konferencja — Naturalna Przestrzeń — Permakultura. Współczesny Świat

Konferencja NATURALNA PRZESTRZEŃ pt. “Permakultura. Współczesny Świat” po raz pierwszy skupia najważniejszych praktyków i ekspertów permakultury w Polsce. Na wydarzenie zaprasza Centrum Naukowe Przedsiębiorczości Intelektualnej. Odbędzie się ono 30 listopada 2022 roku drogą online. Zaproszeni prelegenci to prawdziwa śmietanka permakultury, a więc prof. Łukasz Łuczaj, Marcin Krzeszewski, Jacek Winckiewicz, Bogdan Kasperski, Anna Chęć, Łukasz Nowacki, Paweł A. Fijałkowski i inni.

Czym jest permakultura? Dowiesz się z artykułu pt. Permakultura, czyli ogród bez przekopywania

Kim są prelegenci?

1. Marcin Krzeszewski — Kalpapāda — Pokazowe Siedlisko Permakulturowe

Konferencję — Naturalna Przestrzeń — Permakultura. Współczesny Świat rozpocznie Krzeszewski Marcin, certyfikowany projektant, konsultant i nauczyciel oraz twórca Pokazowego Siedliska Permakulturowego Kalpapãda.

Prelekcja Marcina Krzeszowkiego wprowadzi nas w podstawy działania dojrzałych ekosystemów oraz przedstawi sposób etycznego myślenia energią i zasobami, by każdy mógł wziąć odpowiedzialność za swoje istnienie i naprawiać świat zaczynając od siebie i własnego “ogródka”.

Tematem przewodnim będzie więc regeneracja współczesnej niezrównoważonej cywilizacji, która zmierza prosto w przepaść degradacji. Prelegent skupi się również na największych globalnych problemach i ich rozwiązaniach. Usłyszymy kilka definicji permakultury, jej zasady, metody i techniki projektowania oraz zobaczymy przykłady kilku siedlisk, funkcjonujących od dekad. Dowiemy się czym jest regeneratywne rolnictwo.

Marcin Krzeszewski

Kalpapāda to Pokazowe Siedlisko Permakulturowe, które powstaje od maja 2015 roku na Pogórzu Dynowskim. To przestrzeń gdzie tworzę, testuję i demonstruję niskobudżetowe i trwałe rozwiązania gwarantujące wygodne życie w zgodzie z naturą”

MARCIN KRZESZEWSKI

2. Dr hab. Łukasz Łuczaj — Dziki Ogród (prof. UR)

Łukasz Łuczaj od 25 lat prowadzi Gospodarstwo Dziki Ogród. Jest etnobotanikiem i ekologiem, profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Prowadzi — być może — pierwszy ogród permakultury w Polsce. Bada dzikie rośliny jadalne i dokumentuje ich użytkowanie w różnych krajach Eurazji, m.in. na Bałkanach, Kaukazie, w Chinach i Laosie.

Na podstawie 25 lat doświadczeń napisałem książkę „Dziki ogród” omawiającą jak kształtować bioróżnorodność naturalnego ogrodu, w którym rządzi się natura. Znaczną część ogrodu stanowią łąki kwietne, które od lat propaguję, a ich nasiona zbieram i oferuję innym — mówi profesor.

Niesamowite bogactwo roślin i owadów w jego ogrodzie dowodzi istnienia bioróżnorodności na jednym terenie i pokazuje, jak cudowna jest natura, jeśli stworzy się jej odpowiednie warunki.

Autor wielu książek o dzikiej kuchni i dzikim stylu życia, m.in. Dzika kuchnia, W dziką stronę, Dziki ogród, Podręcznik robakożercy i Seks w wielkim lesie oraz artykułów naukowych na światową skalę!

W 1997 r. zakupiłem 17 ha gruntów porolnych na Pogórzu Dynowskim koło Krosna. Teren ten od początku kształtuję jako ogród permakultury z koncentracją na dzikich roślinach jadalnych. W ogrodzie uprawiam 500 gatunków drzewiastych, wiele z nich to drzewa o jadalnych orzechach i owocach miękkich. Jesienią na przykład zbieram i zjadam owoce kasztanów jadalnych i wielu gatunków orzechów np. włoskiego, czarnego, szarego, mandżurskiego i in. Posadziłem też jadalne orzeszniki. Stawy zarasta kotewka orzech wodny. W warstwie poszycia uprawiam różne krzewy i małe drzewa o jadalnych owocach, np. jarząb mączny, szwedzki, brekinia, jarzębina, dereń jadalny i japoński oraz pnącze akebię pięciolistkową

ŁUKASZ ŁUCZAJ

3. Bogdan Kasperski — Anielskie Ogrody

Bogdan Kasperski wystąpi z tematem: “Ekologiczny ogród moją kuchnią, spiżarnią, apteką, drogerią, kwiaciarnią, miejscem pracy, kościołem, szkołą i miejscem wypoczynku”. Jest on eko-gospodarzem i eko-edukatorem. Wraz z żoną Kamilą prowadzą Anielskie Ogrody- rodzinne, ekologiczne, samowystarczalne i edukacyjne gospodarstwo.

W Akademii Anielskich Ogrodów:
• Uczy, dlaczego i jak tworzyć ekologiczne ogrody.
• Organizuje kursy, warsztaty i prezentacje.
• Prowadzi studio projektowe CAMY. Tworzy i udoskonala ekologiczne techniki ogrodowe.
• Rozwija projekt “Anielskie Ogrody Sferyczne” – geo-kopuły uprawowe.
• Projektuje rozwiązania budujące bioróżnorodności w otoczeniu.
• Szczególnie zajmuje się efektywną uprawą warzyw na rabatach wyniesionych i nawożeniem naturalnym.

Bogdan Kasperski

Jest laureatem wielu konkursów i nagród w dziedzinie ekologii oraz przedsiębiorczości na terenach wiejskich.

Permakultura pozwala zaprojektować i zrealizować ogród, który zapewni nam w dużej mierze samowystarczalność. Można stosować techniki uprawy w taki sposób, aby się nie narobić i nie stosować sztucznych środków ochrony roślin. Można stosować techniki ograniczające ilość zużytej wody i energii. Ogród może być zrównoważonym, samoregulującym się systemem na wzór naturalnych ekosystemów.

BOGDAN KASPERSKI

4. Leszek Frankiewicz — Permakultura — projekty

Leszek Frankiewicz to projektant permakultury i właściciel gospodarstwa w Beskidzie Wyspowym koło Limanowej. Ukończył studia z permakultury u Geoffa Lawtona otrzymując dyplom projektanta PDC. Wiedzę pogłębiał u Daniela Halseya i od tego momentu używa zaawansowanych narzędzi informatycznych do projektowania.

Bill Mollison formułując zasady permakultury mówił o trosce o ludzi, trosce o Ziemię i sprawiedliwym podziale.

Zastanawiam się, czemu cały świat permakulturowy jak dotąd zajął się tylko jedną kwestią — troską o Ziemię.

Według mnie daleko ważniejszą jest troska o ludzi. Nic nie zmienimy na tej planecie, jeśli nie nauczymy się konstruktywnie, rzeczowo i ciepło komunikować z innymi ludźmi. Gdy nie zaczniemy się wzajemnie o siebie troszczyć… Dzisiejszy, spolaryzowany świat promuje przemoc, wrogość i nietolerancję dla inności. A przecież to właśnie inność jest fundamentem bioróżnorodności, zarówno w przyrodzie, jak i między ludźmi — dodaje Leszek Frankiewicz.

Jestem członkiem zespołu United Designers, stworzonego przez Dana Halseya, zespołu, który od wielu lat robi zaawansowane projekty permakulturowe na całym świecie. Bycie częścią tego zespołu umożliwia mi korzystanie z wiedzy i zasobów tej grupy, która również w Polsce robiła zaawansowane projekty.

LESZEK FRANKIEWICZ

5. Dr inż. Michał Łapiński — Kacze Bagno/Przystań Nowa Ziemia

Michał Łapiński to doktor nauk biologicznych, prezes Ośrodka Kacze Bagno- Miejsce Inicjatyw Pozytywnych, a także jego założyciel. Ponadto jest trenerem, coachem, kapitanem jachtowym i założycielem Stowarzyszenia “Edukacja pod Żaglami”. Pokazuje świat, w którym człowiek i natura żyją ze sobą w symbiozie.

Celem wystąpienia na Konferencji — Naturalna Przestrzeń — Permakultura. Współczesny Świat dr. Michała Łapińskiego jest pokazanie, w jaki sposób można stworzyć ogród permakulturowy oraz żyć w większej zgodzie z naturą. Powrót do niej, korzystanie z doświadczeń przodków, sięganie po rzeczy proste i oczywiste to współczesny rozwój, który nie oznacza zacofania, a świadczy o mądrości i świadomości bycia i posiadania.

Według permakultury, jeśli coś komuś szkodzi, to ja się z tego wycofuję, staram się robić rzeczy, które służą ludziom, służą dobru. Jeśli uprawiamy agroturystykę, jak w Kaczym Bagnie, to nasz ośrodek ma służyć rozwojowi młodzieży, nauczycieli, wszystkich osób, które u nas się pojawią — mówi Michał Łapiński.

Michał Łapiński

W Kaczym Bagnie powstał też dom budowany w zgodzie z filozofią naturalnego budownictwa tj. ze słomy i gliny.

Stosujemy dietę wegańską, wegetariańską, ograniczamy maksymalnie ilość mięsa, ponieważ mięso jest obarczone dużym śladem węglowym.

MICHAŁ ŁAPIŃSKI

6. Krystian Stempek — Permakultura Chocianów

Permakultura Chocianów — miejski ogród ekologiczny

Krystian dokonał całkowitej transformacji przestrzeni. Wszechobecne iglaki zostały zastąpione drzewami i krzewami owocowymi, miejsce trawników zajął ogród warzywny, pojawiły się kury, systemy magazynowania deszczówki, a piwnica zapełniła się słoikami z przetworami.

Kolejny mówca to Krystin Stempek. Przedstawi on wystąpienie pt. PERMAKULTURA MIEJSKA — TRANSFORMACJA OGRODU OZDOBNEGO W PRODUKTYWNY.

Krystian Stempek to edukator, praktyk i projektant permakulturowy. Prowadzi on projekt “Permakultura Chocianów — miejski ogród ekologiczny”, gdzie na 400m2, w centrum miasta, prezentuje, jak może wyglądać przykładowa transformacja ogrodu ozdobnego w produktywny ekosystem.

Znajdziecie tu ogród warzywny, ziołowy i leśny, niewielkie stado kur, systemy oczyszczania oraz magazynowania wody deszczowej, oraz przestrzeń dla relaksu. W swojej praktyce inspiruje się uniwersalnymi wzorcami przyrody, ewolucyjnymi mechanizmami przystosowania się organizmów oraz wielkimi mitami przeszłości.

Dzięki zrozumieniu naturalnych procesów przyrody oraz wykorzystania dostępnych lokalnie zasobów już w pierwszym roku po transformacji można było cieszyć się plonami, których ilość i jakość rośnie z roku na rok

Problemy takie jak wysokie ceny żywności, jej niezwykle niska jakość, zanieczyszczenie środowiska, spadek bioróżnorodności, erozja gleb, kreatywność czy relacje społeczne, mogą być skutecznie rozwiązywane również w mieście.

KRYSTIAN STEMPEK

7. Łukasz Nowacki — Fundacja Transformacja

Dolina Mgieł — przestrzeń, w której permakultura, agroleśnictwo i
rolnictwo regeneratywne odbudowują lokalny ekosystem
to tytuł wystąpienia Łukasza Nowackiego — rolnika, nauczyciela permakultury, praktyka projektowania regeneratywnego i agroleśnictwa. Łukasz Nowacki jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, na którym to zdobył wykształcenie w kierunku Ochrona Środowiska o specjalizacji Ekohydrologia i biotechnologia ekosystemowa.

Założyciel i prezes Fundacji TRANSFORMACJA, „grzybowzięty” entuzjasta solar
punkowego ruchu open source, dobrego jedzenia i survivalu.

Wraz z Żoną Izabelą prowadzi demonstracyjne siedlisko permakulturowe Dolina mgieł nad rzeką Pilicą.

Łukasz Nowacki

Postępujące zmiany klimatyczne skłaniają nas do pracy nad lepszym zrozumieniem funkcjonowania ekosystemów tego typu, zwłaszcza w kontekście odbudowy procesów biogeochemicznych warunkujących życie, ale również w kontekście wytwarzania organicznej żywności oraz wzmacniania lokalnych społeczności i gospodarki człowieka. Zaczynając w 2013 roku od pół pustynnego krajobrazu, obecnie w siedlisku Dolina mgieł, na obszarze 10 ha prowadzimy przyspieszoną regenerację gleb i szaty roślinnej. Dzięki podjętym działaniom powróciły kluczowe gatunki dzikich zwierząt, a stymulowany ich obecnością oraz zwierzętami hodowlanymi ekosystem zaczyna stabilizować warunki mikroklimatyczne.

ŁUKASZ NOWaCKI

8. Paweł A. Fijałkowski — Eko osada Brzozówka

Paweł A. Fijałkowski

Paweł A. Fijałkowski -zasadźca Eko-osady Brzozówka. W latach 1981 – 1988 drukarz, redaktor i kolporter prasy podziemnej. Działa na rzecz wolności człowieka, niezależny publicysta. Od 2015 roku mieszka na wsi i uprawia konopie. Wraz z żoną Agnieszką od wiosny do jesieni prowadzi w tej osadzie koncerty, ceremonie, warsztaty i debaty społeczne, na których mistrzynie i mistrzowie dzielą się swoją wiedzą. Propaguje budownictwo naturalne i osadnictwo nawiązujące do tradycji słowiańskich. Organizator i uczestnik kilku kampanii społecznego nacisku na władze, w tym przeciw 5G, zatruwaniu przyrody, segregacji sanitarnej, ograniczaniu praw obywatelskich oraz na rzecz uwolnienia uprawy i zastosowań konopi włóknistych.

W Polsce można uprawiać konopie włókniste wyłącznie [1]:

  • na potrzeby włókiennicze, chemiczne, celulozowo-papiernicze, kosmetyczne, farmaceutyczne i energetyczne
  • na potrzeby nasiennictwa i naukowo-badawcze
  • na potrzeby produkcji materiałów kompozytowych, materiałów budowlanych i naturalnych środków ochrony roślin
  • w celu hodowli odmian konopi włóknistych, rekultywacji i remediacji gruntów
  • na cele spożywcze, weterynaryjne, paszowe, pszczelarskie, nawozowe i izolacyjne.

Opowiem, co mnie zainspirowało, aby z centrum Warszawy przenieść się do wioski. Nie “uciec” od czegokolwiek… Przeciwnie, aby stworzyć nową jakość: Eko-osadę jako zespół niezależnych domostw (rodzin) pośród lasu, na skraju istniejącej wsi. Mam dużo doświadczeń i opowiem gdzie, z kim i jak założyć eko-osadę. Jak zaprojektować przestrzeń? Jakie są bariery, a co sprzyja powstawaniu takiej małej społeczności? Jakie to ma znaczenie w obecnych, trudnych czasach?

Paweł A. FIJAŁKOWSKI

9. JACEK WINCKIEWICZ — Truskawkowe Pola

Jacek Winckiewicz to założyciel Osady i Fundacji Truskawkowe Pola. Projektant,
aktywista, Ziemianin. Zajmuje się permakulturą, prowadzi własne siedlisko, gdzie dba o glebę, wodę, drzewa, ogród, zwierzęta i ludzi. Pasjonat naturalnego budownictwa.

Właściciel domu, który zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Green Building Awards 2022 w kategorii Najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, o którym opowie w ramach cyklu spotkań “Naturalna Przestrzeń”.

Jego prelekcja na Konferencji — Naturalna Przestrzeń — Permakultura. Współczesny Świat poświęcona zostanie omówieniu procesu decyzyjnego, by zbudować optymalny dom, pasujący do otoczenia i potrzeb mieszkańców wraz z permakulturową działką.

10. Filip Partyka — Green Leaf Farm-Kąkolewice

Magda i Łukasz Partyka

Magda Partyka jest magistrem inżynierem ogrodnictwa zaś jej mąż Filip Partyka magistrem inżynierem Techniki Rolniczej i Leśnej. Oboje prowadzą Gospodarstwo Regeneratywne Green Leaf Kąkolewice.

— Odkąd pamiętamy, jesteśmy związani z agronomią i rolnictwem — mówią.

Są absolwentami kursów organizowanych przez Jeana-Martina Fortier’a, Richarda Perkinsa, Marka Sheparda oraz Darrena J. Doherty.

— Pasjonujemy się projektowaniem środowiska z wykorzystaniem zasad permakultury, prac P.A. Yeomans’a oraz pozostałych „mędrców” z obszaru rolnictwa regeneratywnego — dodają.

Filip Partyka za cel przyjął przybliżenie uczestnikom konferencji, czym jest oraz jak działa rolnictwo regeneratywne na przykładzie własnego gospodarstwa. Omówi podstawową wiedzę z zakresu regeneracji gleb oraz całego ekosystemu gospodarstwa. Opisze główne formy swojej działalności, uprawę warzyw w systemie no-till oraz hodowlę drobiu pastwiskowego.

Uczestnicy konferencji dowiedzą się, w jaki sposób sprzedajemy nasze produkty oraz jak wygląda opłacalność takiego gospodarowania, poznają główne różnice pomiędzy rolnictwem konwencjonalnym a regeneratywnym. Omówi najważniejsze jego zdaniem czynniki warunkujące dochodowość oraz powodzenie takich gospodarstw. Rolnictwo regeneratywne jest w Polsce bardzo niszowym i rzadko spotykanym rodzajem gospodarowania, naszym zadaniem jest to zmienić — mówi prelegent.

W latach 2015-2016 pracowaliśmy jako doradcy klienta w zagranicznej korporacji handlującej środkami do produkcji rolniczej, to doświadczenie otworzyło nam oczy na stan konwencjonalnego rolnictwa, które poznaliśmy od podszewki. Od tamtej pory naszym życiowym celem jest udowodnić, że rolnictwo regeneratywne może być opłacalne wykorzystywane na skalę masową

MAGDA I FILIP PARTYKA

11. Anna Chęć — Dolina Bawole Serce/Fundacja “Świat w Naszych Rękach”

Anna Chęć przedstawi żywe zasady permakultury na przykładzie działań w dolinie Bawole Serce. Prelegentka jest ogrodniczką edukatorką/ trenerką, aktywistką. Z wykształcenia kuturoznawczyni, pedagog, fotografka i trenerka procesów rozwojowych. Absolwentka kursu projektowanie i zakładanie ogrodów ekologicznych w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie i wielu kursów związanych z permakulturą, ogrodnictwem ekologicznym, nasiennictwem i bioróżnorodnością. Współinicjatorka OGÓLNOPOLSKIEJ SIECI „MOC NASION”.

ANNA CHĘĆ

Żyje i uprawia warzywa, zioła i chwasty w siedlisku permakulturowym Dolina Bawole Serce w Bystrej (koło Bielska-Białej), gdzie prowadzi działania edukacyjne z wykorzystaniem autorskiej ścieżki edukacyjnej OGRODY DLA ZIEMI.

Prowadzi Fundację „Świat W Naszych Rękach”, działając na rzecz ekologii, ochrony bioróżnorodności i klimatu; praw zwierząt, działań społecznych, obywatelskich i edukacji, która zmienia świat. Zawodowo zajmuje się edukacją, prowadzeniem warsztatów, szkoleń i procesów rozwojowych prowadząc warsztatownię “Działaj z Chęcią”. Wspólnie ze swoim partnerem Tomaszem Czeczko, prowadzi przedsiębiorstwo KOSMICZNA ARCHITEKTURA OGRODOWA. Tomasz wykonuje i montuje kopuły geodezyjne.

Wierzy, że „Zmiana jest możliwa. Tu i teraz. Ważny jest każdy mały krok”

motto Fundacji Świat w Naszych Rękach

12. Jeanette Knibba — Zielarz, fitoterapeuta

Jeanette Knibba – Zielarz fitoterapeuta, Towarzystwo Zielarskie, Akademia Amicorum, Degustator olejów, URUPIA-WŁOCHY. Od trzech lat tworzy ogród permakulturowy. Produkuje własne produkty ziołowe, które powstają z ziół zbieranych i hodowanych osobiście.

— Udało mi się również stworzyć ogród synergii na Sycylii — opowiada.

Po 33 latach życia na obczyźnie w 2017 roku wróciła do Polski. Ostatnie 15 lat
spędziła we Włoszech, gdzie narodziła się jej pasja do medycyny naturalnej i w konsekwencji do zielarstwa.

Jeanette Knibba była uczestniczką wielu szkoleń we Włoszech, pogłębiała swą wiedzę na temat zdrowego stylu życia.

JEANNETTE KNIBBA

Wreszcie, zaczęła produkcję własnych kosmetyków na bazie produkowanego przez siebie oleju z oliwy.

Po powrocie do Polski osiadła na Kaszubach, gdzie na 5 ha ziemi i lasu zaczyna się jej przygoda. Tak powstaje KRAINA AHIMSA – miejsce kreacji bez przemocy: ogród permakulturowy z dalszymi planami rozwoju zielarskiego i włączenia zwierząt do wspólnoty w miłości i z respektem dla KAŻDEJ istoty żyjącej.

Jeanette Knibba

13. Monika Podsiadła- Ogrody Permakultury

Monika Podsiadła to animator permakultury i dyplomowany pedagog. Współautorka książki pt. “Ogrody Permakultury. Dotknąć Ziemi”. Zamiłowana ogrodniczka dysponująca szeroką wiedzą z zakresu permakulturowych upraw oraz sadownictwa. Od ponad 25 lat prowadzi ogrody permakultury, pomaga zakładać wiele takich ogrodów na terenie kraju. Bierze udział w kursach zagranicznych, konferencjach sieci ekowiosek GEN Europe. Prowadzi swoje praktyczne, niezależne badania nad własnościami użytkowymi wybranych roślin.

— Opuszczając miejską kulturę, założyłam swoją agriculture dużo eksperymentując w zakresie permakultury, na początku mocno intuicyjnie — mówi Monika.

— Bardzo szybko zaangażowałam się w Europejski Ruch Ekowiosek i dzięki międzynarodowym kontaktom i wizytom czy szkoleniom w takich miejscach dostałam potwierdzenie, że moje działania w ogrodzie to jest to!

— Nasze miejsce jawiło się jednym z pierwszych siedlisk permakulturowych w Polsce, gdzie gościliśmy mnóstwo ludzi z kraju i zza granicy — dodaje.

— Od ponad 20 lat prowadzę warsztaty permakulturowe, projektuję siedliska i ogrody, organizuję spotkania i festiwale związane z eko wioskami i permakulturą — opowiada.

Monika Podsiadła Współtworzy Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury, gdzie co roku odbywa się w czerwcu Festiwal Permakultury. Na konferencji wygłosi prelekcję pod tytułem: NASIONA PRZYSZŁOŚCI I BANKI GENÓW.

— Obecne miejsce od 2017 roku to 10ha, na którym prowadzimy regeneratywne gospodarstwo, uprawiamy 30a ogrodów, gdzie dbamy o dużą bioróżnorodność, prowadzimy bank nasion, hodujemy kurki, stawiamy budynki i konstrukcje z naturalnych materiałów, stosujemy rozwiązania low tech, dbamy o zdrowe, dobre, proste życie, uprawiamy jedzonko dla ludzi z RWS’u, robimy kosmetyki naturalne, przetwarzamy zebrane dobra, domykamy cykle obiegu energii, idziemy w kierunku coraz większej niezależności — mamy nadzieję, że nasze działania są inspiracją dla wielu!

Permakultura stała się moim życiem, płynie w mojej krwi, jak również holistyczne podejście, poszukiwanie dróg powrotu do źródła, czy dążenie do wolności. Ogród permakulturowy, bez przekopywania uprawiam już prawie 25 lat, odkąd przeniosłam się z miasta na wieś do życia w eko społeczności, by doświadczać życia blisko natury.

MONIKA PODSIADŁO

Mamy nadzieję, że dotarliście aż tutaj! Jeśli jesteście zainteresowani tą niezwykłą DARMOWĄ konferencją link do rejestracji: TU

Literatura:

[1] https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/302, dostęp: 23.11.2022.

11 komentarzy do “Konferencja — Naturalna Przestrzeń — Permakultura. Współczesny Świat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.