Góry Mekki pokryte zielenią

Mekka, Dżudda (Jeddah) to miasta położone w zachodniej części Arabii Saudyjskiej. Ten pustynny kraj właśnie zaczął się zazieleniać.

Ostatnie dni padają ulewne deszcze w Arabii Suadyjskiej. Dzięki nim odcinek Dżudda-Mekka i okolice pokryły się zieloną bujną roślinnością, Jeszcze w lipcu ubiegłego roku był to teren pustynny.

Arabia Saudyjska leży z zachodniej Azji na Półwyspie Arabskim. Podzielona została na 13 prowincji. Jedną z prowincji jest Mekka. Leży ona w zachodniej Arabii Saudyjskiej.  Roślinność występuje tylko w oazach, a tak panuje tam gorący i pustynny zwrotnikowo-kontynentalny klimat. Pamiętajmy, że klimat ten jest skrajnie suchy. Klimat ten jednak ulega zmianie, o czym świadczą ostatnie opady deszczu i pokrycie zielenią całego terenu.

Opady są sporadyczne, głównie w półroczu zimowym. Średnia roczna suma opadów nie przekracza 100 mm. Często pojawiają się burze piaskowe. Miesiąc z największą liczbą dni deszczowych to styczeń (2.87 dni ) [1].

Obserwując dane meteorologiczne na terenie Dżuddy, należy zauważyć, że deszcze padały w grudniu i styczniu, co zaowocowało wzrostem roślinności. W samym grudniu spadło około 28,5 mm deszczu. Było 5 dni deszczowych, w tym dwa ulewne. W listopadzie było to 61 mm, a przez ostatnie trzy dni 42 mm. Z kolei   temperatura kształtowała się w przedziale 25,4 do 27,6 stopnia Celsjusza, w styczniu średnio 23 st. C. [2].

Wczoraj Narodowe Centrum Meteorologii Arabii Saudyjskiej ogłosiło nowy stan opadów, ulew, gradu do niedzieli w takich miejscach jak Rijad (stolica), Mekka, Medyna, Asir, Al.-Baha, Jzan, Al.-Kasim,  Hail, Al-Dżauf, Tabuk oraz północnej kraju. [3]


[1] https://pl.climate-data.org/azja/arabia-saudyjska/makkah-region/jeddah-764388/

[2] https://www.gdzie-i-kiedy.pl/when/bliski-wschod/arabia-saudyjska/d-udda-d-idda/grudzien/

[3] https://twitter.com/UloomAlmtar/status/1613255403957063681

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.