Darmowa konferencja pn. “Naturalne Nasiona” – 25.02.2023

Już 25 lutego 2023 roku odbędzie się konferencja pod nazwą “Naturalne Nasiona”. Na konferencji omówione zostaną tematy związane z: naturalną przestrzenią, permakulturą, naturalnymi osadami, budownictwem naturalnym, agro-leśnictwem, rolnictwem regeneratywnym oraz ekologicznym. Celem konferencji jest popularyzacja oraz przekazanie najwyższej jakości wiedzy uczestnikom. Do BEZPŁATNEGO udziału w konferencji Organizator zaprasza wszystkie chętne osoby.

WARUNKI UCZESTNICTWA W KONFERENCJI:

WYPEŁNIENIE FORMULARZA REJESTRACYJNEGO

PROGRAM:

📜 17:00 – 17:45 Sławomir Białoboki (Naturalne Nasiona/Pomidorlandia) • Pozytywne strony uprawy tradycyjnych odmian warzyw.

📜 17:55 – 18:55 Dorota Wiśniowska (Ogród Rodzinny w Beskidzie Małym) • Własne nasiona – Jak je zbierać, suszyć i przechowywać.

📜 19:05 – 20:05 Monika Podsiadła (Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury w Podlodówku) • Planowanie ogrodu pod uprawę roślin na nasiona

📜20:15 – 21:15 Sonia Priwieziencew (Fundacja Rolniczej Różnorodności Biologicznej AgriNatura) • Wolność, suwerenność, bioróżnorodność, czyli o co chodzi z nasionami.

📜 21:25 – 22:25 Sławomir Białoboki (Naturalne Nasiona/Pomidorlandia) • Aspekty prawne uprawy tradycyjnych odmian warzyw w aspekcie Polski i Unii Europejskiej.

Sławomir Białoboki — Naturalne Nasiona (Pomidorlandia)

Sławomir Białoboki to rolnik z województwa warmińsko-mazurskiego prowadzący istniejące od ponad 40 lat gospodarstwo. Gospodarstwo zajmuje się produkcją nasion tradycyjnych odmian pomidorów, udostępniając jedną z największych — liczących niemal 600 odmian — kolekcji w Europie.

Pozytywne strony uprawy tradycyjnych odmian warzyw

Streszczenie:  Czym są tradycyjne odmiany warzyw, jaką rolę odgrywają dla zachowania bezpieczeństwa żywnościowego, ekonomicznego? Jaki wpływ ma ich uprawa na kondycję ekonomiczną najmniejszych gospodarstw rolnych? Jakie są obecne wymagania prawne dotyczące uprawy warzyw tego typu i co przyniosą nadchodzące zmiany? O tym wszystkim i więcej. Zapraszam na spotkanie.

Słowa kluczowe: Tradycyjne, Odmiany, Uprawy, Gospodarstwo

Aspekty prawne uprawy tradycyjnych odmian warzyw w aspekcie Polski i Unii Europejskiej

Streszczenie: Praktyczna analiza uwarunkowań prawnych obrotu nasionami oraz materiałem nasadzeniowym tradycyjnych odmian warzyw w kontekście Polski na tle rozwiązań obowiązujących w wybranych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Kierunek zmian w kontekście opracowywanej dyrektywy nasiennej UE.

Słowa kluczowe: Prawo, Nasiennictwo, UE, Ustawy

Dorota Wiśniowska (Ogród Rodzinny w Beskidzie Małym)

Własne nasiona — Jak je zbierać, suszyć i przechowywać

Dorota Wiśniowska – ogrodniczka pasjonatka. Ogrodnictwem zajmuje się od dzieciństwa. Ukończyła studia wyższe z ogrodnictwa, ale dopiero ukończony kurs permakultury utwierdził ją w przekonaniu, że chce pracować z ziemią według własnych zasad, z poszanowaniem tej ziemi, roślin i wszystkich żywych istot. Uprawia swój przydomowy ogród zgodnie z prawami natury, wprowadzając w nim rozwiązania permakulturowe.

Szczególnie interesują ją tradycyjne odmiany pomidorów. Prowadzi stronę „Boso po trawie” na fb i ig, gdzie pokazuje swoje poczynania ogrodowe. Interesuję się hortiterapią, prowadzi również warsztaty ogrodnicze dla dzieci i dorosłych.

Streszczenie: Przyzwyczailiśmy się, że nasiona są powszechnie dostępne i w dobie internetu można je zamówić z drugiego końca świata jednym kliknięciem. Ale w drodze do samowystarczalności żywieniowej umiejętność zbierania własnych nasion jest kluczowa. Jak zrobić to poprawnie, jakie nasiona warto zbierać, a jakich nie, kiedy najlepiej to robić i jak te nasiona potem przechowywać, czym się różni stratyfikacja od skaryfikacji i po co ją przeprowadzać – na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w swojej prelekcji.

Słowa kluczowe: Samowystarczalność, Żywieniowa, Nasiona, Permakultura 

Monika Podsiadła (Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury w Podlodówku)

Planowanie ogrodu pod uprawę roślin na nasiona

Monika Podsiadła — Permakultura stała się moim życiem, płynie w mojej krwi, jak również holistyczne podejście, poszukiwanie dróg powrotu do źródła, czy dążenie do wolności. Ogród permakulturowy, bez przekopywania uprawiam już prawie 25 lat, odkąd przeniosłam się z miasta na wieś do życia w eko społeczności, by doświadczać życia blisko natury. Opuszczając miejską kulturę, założyłam swoją agriculture dużo eksperymentując w tym temacie, na początku mocno intuicyjnie. 🌍🌳

Streszczenie: Jakie są różnice pomiędzy planowaniem ogrodu pod warzywa, a pod uprawę roślin na nasiona? Jakie nasiona możemy wysiać? Jakie dobierać rośliny? Jak przygotować stanowisko i glebę? Czy są jakieś dodatkowe warunki, które trzeba zapewnić, aby uzyskać zdrowy plon nasienny?

Sonia Priwieziencew (Fundacja Rolniczej Różnorodności Biologicznej AgriNatura)

Wolność, suwerenność, bioróżnorodność, czyli o co chodzi z nasionami

Sonia Priwieziencew — absolwentka Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu, pracę magisterską pisała na temat przemian polskiego rolnictwa w perspektywie wejścia do UE. Po karierze w audycie finansowym opuściła świat korporacji i jest związana od roku 2003 ze środowiskiem polskich ekologicznych organizacji pozarządowych.

Prezeska i założycielka Fundacji Rolniczej Różnorodności Biologicznej AgriNatura, od 2010 roku prowadzi również niewielkie gospodarstwo ekologiczne. Za najważniejsze tematy dla rolnictwa dzisiaj uważa bioróżnorodność i suwerenność żywnościową.

W swej prelekcji opowie na temat tego, jak się mają nasiona do: 

  • suwerenności żywnościowej,
  • zachowania bioróżnorodności,
  • agro-bioróżnorodności.

Wcześniejsze materiały pokonferencyjne

ZAPRASZAMY!

GALERIA

One thought on “Darmowa konferencja pn. “Naturalne Nasiona” – 25.02.2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.