“Budownictwo Naturalne”- Konferencja praktyków i ekspertów!

Przed nami kolejne wydarzenie dla sympatyków ekologii, naturalnego budownictwa i permakultury. Otóż 29 stycznia 2023 roku odbędzie się bezpłatna konferencja praktyków, którzy zabiorą głos w zakresie praktycznego budownictwa naturalnego. Celem konferencji jest popularyzacja wiedzy, która zostanie przekazana w postaci prelekcji przeprowadzonej przy użyciu prostego języka zrozumiałego dla każdego.

Kacze Bagno i Centrum Naukowe Przedsiębiorczości Intelektualnej zapraszają na DARMOWĄ Konferencję Praktyczno-Ekspercką “Budownictwo Naturalne”.

Konferencja odbędzie się ona w dniu 29 stycznia 2023 roku w trybie zdalnym. Ma ona charakter praktyczno-ekspercki. Porusza ona tematy związane z:
budownictwem naturalnym. Prezentacje na konferencji oparte są o wiedzę zdobytą poprzez doświadczenie i mają charakter holistyczny. Wystąpienia na konferencji mają charakter prezentacji online w czasie rzeczywistym lub wykładu prowadzonego online.

WARUNKI UCZESTNICTWA W KONFERENCJI:

WYPEŁNIENIE FORMULARZA REJESTRACYJNEGO

Osoby, które wypełnią formularz, otrzymają link do platformy, na której odbędzie się konferencja. Istotne jest, by pamiętać o kliknięciu przycisku: “prześlij formularz”. Organizatorzy zastrzegają, że link do spotkania online może ulec zmianie.
LINK DO FB

POLUBIENIE STRONY NA FACEBOOKU

PRELEGENCI WRAZ Z TEMATAMI PRELEKCJI

 • 8:00-9:00 – Ryszard Buczek (Budownictwo Naturalne Ryszard Buczek) • Ogrzewanie małych domów piecem za pomocą drewna
 • 9:15-10:00 – Jacek Winckiewicz i Krzysztof Buchwald (Truskawkowe Pola) • Technologie i naturalne materiały budowlane
 • 10:15-11:00 – Paweł Karpiński (Złoty Klon) • Oktagon ze Słomy i Gliny — Podążaj za marzeniami — Potem Planuj
 • 11:15-12:15 – Marcin Krzeszewski (Kalpapāda) • Niskobudżetowe funkcjonalne budownictwo naturalne własnymi rękami — pilna potrzeba edukacji
 • 12:30-13:30 – Mikołaj Wojciechowski (HEMP SYSTEM) • Konopny Dom — O budowaniu z konoplitu (Hempcrete)
 • 13:45-14:30 – Marcin Kukla (Kukla Group) • Mądre zarządzanie zasobami na przykładzie budowania sauny festiwalowej systemem wolontaryjnym
 • 14:45-16:00 – dr Tomasz Zmyślony (DD-MODUŁY| ASP GDAŃSK) • Budowanie domu ze słomy — Czy warto prefabrykować?
 • 16:15-17:00 – Magdalena Górska (eKodama Architektura) • Biodomek jako przykład naturalnego, mobilnego domku. Dlaczego warto mieszkać w minimalistycznych formach typu TinyHouse?
 • 17:15-18:00 – Michał Łapiński (Kacze Bagno) • Adaptacja budynków gospodarczych na przykładzie obory w Kaczym Bagnie.
 • 18:15-19:00 – Katarzyna i Ryszard Bilińscy (Ziemioluby/Ośrodek Regionalny OSBN) • Straw Bale — Przykłady budowania metodą gospodarczą
 • 19:15-20:15 – Marcin Kacprzyk (Costka Budownictwo Naturalne) • Naturalne tynki — tradycja i nowoczesność.
 • 20:30-21:30 Szymon Trafas (Mitra Tech) Budownictwo monolityczne- nowoczesna ekologiczna forma budowy budynków kopułowych we własnym zakresie.

O czym będą prelekcje?

Michał Łapiński — Kacze Bagno

ADAPTACJA BUDYNKÓW GOSPODARCZYCH NA PRZYKŁADZIE OBORY W KACZYM BAGNIE

Ilustrowana dużą ilością zdjęć, opowieść o 3 latach pierwszych, amatorskich doświadczeń z permakulturą. Jak to jest, gdy zwykły człowiek, który ma niewielki ogród, bez szkoleń, profesjonalnych projektów i certyfikatów zaczyna próbować rozwiązań permakulturowych. Opowiem i pokażę na wielu zdjęciach o naszych doświadczeniach z różnymi typami grządek, próbami nieprzekopywania ziemi, ściółkowania, kompostowaniem, sadzeniem różnych roślin obok siebie. O kurzym traktorze i naszych kurach oraz o ulach i pozyskiwaniu miodu. Podzielimy się przeżyciami z próby wykopania studni metodą tzw. “na pompę”. O tym, że nie zawsze wszystko się udaje i co z tego wynika. Będzie o szklarni i eksperymencie z uprawą w niej liściastych roślin bez ogrzewania, o oczku wodnym, piecach glinianych, o zbieraniu własnych nasion.

Usłyszycie o tym, jak dzikie rośliny weszły do naszej kuchni i apteczki. Podzielimy się naszymi planami i marzeniami oraz naszą miłością do tego kawałka ziemi i idei ogrodów bliskich naturze. Myślę, że wielu ludzi chce spróbować permakultury, ale temat wydaje im się trudny, pełen niezrozumiałych terminów Dlatego też chciałabym pokazać im, że tak nie jest i warto spróbować od najprostszych, pierwszych kroków.

Jacek Winckiewicz I Krzysztof Buchwald — Truskawkowe Pola

Jacek Winckiewicz — założyciel Osady i Fundacji Truskawkowe Pola. Projektant, aktywista, Ziemianin. Zajmuje się permakulturą, prowadzi własne siedlisko, gdzie dba o glebę, wodę, drzewa, ogród, zwierzęta i ludzi. Pasjonat naturalnego budownictwa. Właściciel domu, który zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Green Building Awards 2022.

Krzysztof Buchwald — Zawodowo budowniczy, ​​zwolennik nauki przez praktykę. Od zawsze szukający alternatywy dla współczesnego życia z fascynacją spogląda w technologie i rozwiązania tworzone przez wieki, adaptowane dla obecnych czasów. Sercem bliski ideom permakultury, samowystarczalności mieszkalnej, żywieniowej i energetycznej, rozwoju fizycznego i duchowego. Współtwórca projektu eko osady Truskawkowe Pola jako ostoi i miejsca, w którym idee znajdują swoje zastosowanie w praktyce, gdzie można tego doświadczyć.

TECHNOLOGIE I NATURALNE MATERIAŁY BUDOWLANE

Streszczenie: Celem prelekcji będzie wstępne zapoznanie z budowlanymi materiałami naturalnymi takimi jak drewno, słoma, konopie, glina, wapno. Opowiemy krótko o każdym z nich, o specyfikacji i własnościach o tym, jak są pozyskiwane, w jaki sposób wykorzystywane na współczesnych budowach i dlaczego warto się nimi zainteresować, jeśli planujemy budowę własnego domu.

Słowa kluczowe: Drewno, Słoma, Konopie, Glina, Wapno

JACEK WINCKIEWICZ I KRZYSZTOF BUCHWALD — TRUSKAWKOWE POLA

Marcin Krzeszewski — KALPAPADA

Niskobudżetowe funkcjonalne budownictwo naturalne własnymi rękami — pilna potrzeba edukacji

Streszczenie: Dużą częścią permakultury, jako nauki etycznego projektowania jest zrównoważone budownictwo. Prelekcja dotyczyć będzie potrzeby edukacji w zakresie budowania metodą gospodarczą, własnymi rękami, niskobudżetowo, używając głównie naturalnych materiałów pozyskiwanych lokalnie. Wiedza ta, powszechnie zamieniona w praktykę, pozwoli zminimalizować nadmierną eksploatację nieodnawialnych zasobów Ziemi. Zgodnie z zasadą permakultury o małych i prostych rozwiązaniach, przykładem wspomnianego budowania będzie studium przypadku maleńkiej Leśnej Chatki, wybudowanej w 2015 roku, zamieszkiwanej całorocznie i dopiętej w budżecie 3 000 zł.

Słowa kluczowe:  Permakultura, Budownictwo, Niskokosztowo, Materiały

Krzeszewski Marcin to certyfikowany projektant, konsultant i nauczyciel oraz twórca Pokazowego Siedliska Permakulturowego Kalpapãda.

Marcin Kacprzyk— COSTKA BUDOWNICTWO NATURALNE

Pasjonat i propagator budownictwa naturalnego z Suwalszczyzny. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (OSBN). Właściciel firmy Costka Budownictwo Naturalne. Doświadczenie zdobywał latami, zaczynając od konwencjonalnych prac budowlanych, głównie wnętrzarskich i projektowych. Pasja do natury była jednak silniejsza. Od kilku lat pracuje wyłącznie z materiałami naturalnymi, nisko przetworzonymi i pozyskiwanymi lokalnie takimi jak słoma, drewno, glina. Stosując tradycyjne rzemiosło w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami, tworzy przestrzenie, które są klimatyczne, komfortowe i przede wszystkim NATURALNE.

NATURALNE TYNKI — TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ

Streszczenie: Stosowane obecnie tynki naturalne są odpowiednikiem tych, używanych setki lat temu. Choć przesiąknięte historią, doskonale pasują do naszych czasów i współczesnych wnętrz. Ich naturalny skład przywraca przestrzeniom zdrowie. Ich ponadczasowe wykończenia pasują do każdego stylu, od rustykalnego po gładki, od klasycznego po nowoczesny.

Opowiem o rodzajach tynków naturalnych i ich wszechstronnym zastosowaniu — od zewnętrznych tynków wapiennych, przez tynki gliniane aż po tajemniczy tadelakt.

Słowa kluczowe: Tynki, Naturalne, Gliniane, Wapienne

Magdalena Górska — eKodama Architektura

Magdalena Górska to architektka i edukatorka zajmująca się tematami naturalnej architektury, permakultury, komunikacji bez przemocy. W architekturze interesuje ją naturalność, zdrowie, mobilność i recykling. Nieustannie zakochana w glinie. Prowadzi stronę i bloga w tych tematach: www.ekodama.pl. Mieszka w naturalnym domu z klepiskami. Obecnie jest w trakcie uruchomienia centrum edukacyjno-społecznościowego Naturalny Zakręt, w którym znajdzie się pierwsza w Polsce biblioteczka naturalnego budownictwa. Projektantka systemów naturalnych, mobilnych domków — Biodomek. Laureatka wielu nagród architektonicznych m.in. World Architecture & Design Awards.

BIODOMEK JAKO PRZYKŁAD NATURALNEGO, MOBILNEGO DOMKU. DLACZEGO WARTO MIESZKAĆ W  MINIMALISTYCZNYCH FORMACH  TYPU TINYHOUSE?

Streszczenie: W prelekcji zostaną zaprezentowane argumenty za tym, by wybierać mniejsze, bardziej minimalistyczne formy zamieszkania. Będzie o idei zamieszkiwania Tiny HOUSE. Zostanie też pokazana idea i przykłady realizacji bio domków, czyli naturalnych domków możliwych do przeniesienia lub rozbudowy. 

Słowa kluczowe: Tinyhouse, biodomek, mały dom, dom mobilny, ekologia

Paweł Karpiński — Złoty Klon

OKTAGON ZE SŁOMY I GLINY — PODĄŻAJ ZA MARZENIAMI — POTEM PLANUJ

Paweł Karpiński — ekspert od budownictwa naturalnego, permakulturzysta, miłośnik natury, mechanik, biznesmen.

Dokonania:

 • Stworzyliśmy wspólnie z żoną oraz wolontariuszami z całego świata dom w kształcie ośmiokąta,
 • Prowadzę z żoną siedlisko: Złoty Klon w Kijance, 
 • Prowadziliśmy wiele warsztatów związanych z budownictwem naturalnym oraz ogrodnictwa, 
 • Pomagaliśmy w tworzeniu innych siedlisk: permakulturowo-ekologicznych. 

Streszczenie: Celem referatu jest przedstawienie mojego domu w kształcie oktagonu. Znajduję się na terenie naszego siedliska. Jest to dom, o którym marzyliśmy. Wcześniej w celu realizacji naszego marzenia wróciliśmy po 7-letnim pobycie w USA na Florydzie.

Po przyjeździe z USA zamieszkaliśmy w niedużym drewnianym domu, który po około roku naszego pobytu spłonął. Razem z żoną i dziećmi byliśmy zmuszeni mieszkać w małym mazurskim domku z dwójką dzieci. Domek przywieźliśmy spod Warszawy. Po pożarze z pomocą innych ludzi rozpoczęliśmy budowę naszego ośmiokątnego domu. Budowa zajęła nam 7 lat.

Naszym wewnętrznym przekonaniem było, aby stworzyć dom, który będzie miał jak najmniejszy wpływ na środowisko podczas użytkowania oraz podczas potencjalnej rozbiórki, kiedy zakończy on swoją funkcję domu mieszkalnego. Zamiast zaśmiecać, ma on użyźnić ziemię, na której stoi. Marzenie zaczęło się spełniać, jak tylko podjęliśmy decyzję, że nie mamy wyjścia i musimy zacząć budować. Na naszej drodze po pożarze zaczęli pojawiać się ludzie, którzy dali materiały, z których mogliśmy postawić dom. Do materiałów tych należały: okna, palety do transportu profili okiennych, meble, drzwi, wyposażenie łazienek i inne rzeczy.

Wynik naszych prac po 7 latach budowy przekroczył nasze marzenia i dzisiaj śmiało mogę powiedzieć, że w naszym przypadku pożar był oczyszczeniem i stworzeniem podłoża do ruszenia z budową. Warto wspomnieć, że marzyliśmy o tym, aby mieć 100% dom, który będzie w stanie szybko ulec rozkładowi po zakończeniu jego użytkowania. Udało się to osiągnąć w około 80%. Ze względu na koszty i czas, który nas naglił (dzieci dorastały, a my mieliśmy jedną wspólną sypialnię dla całej rodziny), w niektórych momentach musieliśmy zmienić plany.

Mimo wszystko dzisiaj z perspektywy czasu mogę z pewnością stwierdzić, że marzenia się spełniają, nie należy się poddawać ani wątpić. Jedynie iść do przodu. Przy tym bardzo ważne jest wsparcie się wzajemne z partnerem i wspólny cel.

Paweł Karpiński

Słowa kluczowe: Oktagon, Budownictwo Naturalne, Drewno, Ekologia, Dom

DR TOMASZ ZMYŚLONY – DD-MODUŁY | ASP GDAŃSK

Architekt wnętrz, architekt, wykładowca na ASP w Gdańsku oraz członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego OSBN. Od 2016 roku projektuję domy z naturalnych, nisko przetworzonych materiałów — drewno, słoma oraz konopie. Od 2018 współtworzę DD-MODUŁY – małą, lokalną grupę budowniczych realizującą domy z własnej produkcji paneli drewniano — słomianych ze słomy z własnego gospodarstwa rolnego.

Interesuje mnie tworzenie architektury naturalnej i zdrowej, przyjaznej dla otoczenia i człowieka, architektury spójnej z tożsamością miejsca, czerpiącej z jego tradycji i historii jednak współczesnej w wyrazie i spełniającej wymogi współczesnego świata

BUDOWA DOMU ZE SŁOMY — CZY WARTO PREFABRYKOWAĆ?

Streszczenie: W oparciu o doświadczenia z projektowania, produkcji i wykonawstwa domów w technice strawbale oraz paneli słomiano-drewnianych, porównam obie metody budowania. Omówię parametry, zalety i wady obu technik oraz postaram się wskazać, czym się kierować przy wyborze pomiędzy tradycyjnym strawbale a panelami ze słomy i drewna.  

Słowa kluczowe: Prefabrykat, Panel, Słoma, Dom Naturalny, Zdrowy Dom

MIKOŁAJ WOJCIECHOWSKI

O BUDOWANIU Z KONOPLITU (HEMPCRETE)

Mikołaj Wojciechowski – konopie, wapno i glina to jego główne zainteresowania. Miłośnik natury, zwierząt i freeganizmu; pasjonata i propagator naturalnych rozwiązań w budownictwie. Pierwsze doświadczenia zdobywał już w czasach studiów w firmie budowlanej o bardzo szerokim zakresie prac. Czynny członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego. Jego osiągnięcia to m.in.

 1. Warsztaty i szkolenia z budowania z konopi dla  wykonawców i inwestorów,
 2. Wykłady i warsztaty na festiwalach i Uczelniach Wyższych (Festiwal Wibracje, Akademia Sztuki w Szczecinie, Festiwal Naturalnego Budowania),
 3. Wykonanie kilkunastu izolacji z użyciem konopi w nowych i istniejących budynkach,
 4. Doradztwo i pomoc merytoryczna przy budowach, 
 5. Wykonanie kilkudziesięciu projektów z wykorzystanie naturalnych tynków w kraju i za granicą.

Obrał ścieżkę „naturalnego budowniczego” po zetknięciu się z konoplitem, jednocześnie poszerzając swoje usługi o naturalne tynki gliniane i wapienne.

Streszczenie: W trakcie prelekcji opowiem Wam, skąd wziął swój początek kompozyt wapienno konopny (konoplit) oraz przedstawię kilka ciekawych historycznych budynków. Poznacie dokładnie różne rodzaje proporcji oraz sposoby przygotowania odpowiednich mieszanek. Wieloletnie doświadczenie jako wykonawcy pozwoliło mi nauczyć się wielu sposobów optymalizujących czas wykonania prac — wiedza szczególnie przydatna dla przyszłych wykonawców. Opowiem również o cenach materiałów i trendach rynkowych z tym związanych. Ciekawym i nowatorskim tematem są prefabrykaty z konoplitu, których na polskim rynku jeszcze nie ma, ale  pojawią się bardzo szybko – opowiem również i o tym. Na koniec prezentacji pokażę Wam moje przykładowe realizacje i opowiem o każdej z nich.

Słowa kluczowe: Ekologia, Konopie, Budownictwo, Konoplit 

Marcin Kukla — Kukla Group

Misja Marcina Kukli to pomaganie w tworzeniu naturalnego siedliska rodzinom, aby zapuszczały korzenie dla przyszłych pokoleń. 

Edukator naturalnego rozwoju, konsultant, mentor, mistyk, przedsiębiorca drugiego pokolenia, budowniczy, propagator kultury i podróżnik. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej, student Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Zarządzanie w Turystyce oraz Kulturoznawstwa — Buddologii. Instruktor Zawodowy Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Snowboardu.

MĄDRE ZARZĄDZANIE ZASOBAMI NA PRZYKŁADZIE BUDOWANIA SAUNY FESTIWALOWEJ SYSTEMEM WOLONTARYJNYM

Streszczenie: Wspólnym mianownikiem każdego doświadczonego inwestora jest posiadanie określonego celu. Budując naturalnie, chcemy skupić się na możliwe bezproblemowym procesie budowy, który ze swej natury składa się z tysięcy składowych. Kiedy rozważamy strategię, wedle której będziemy podchodzić do wyzwań związanych z procesem budowy, kluczowym okazuje się umiejętność zadania następujących pytań; Co? Kto? Gdzie? Kiedy? Dlaczego? I jak?, a następnie wyczerpującego odpowiedzenia na nie, co pomoże nam zoptymalizować proces planowania.
Na przykładzie budowy sauny w systemie wolontaryjnym zobrazuję jakie wyzwania stawia nam proces planowania. Zadanie odpowiednich pytań dotyczących projektu pomaga wyklarować wizję inwestora — w jego własnym rozumieniu — jak i osób zaangażowanych. Ugruntowanie tej wizji w rzeczywistości jest najtrudniejszym z zadań. Tutaj sen spotyka się z rzeczywistością i jako zarządzający procesem budowy, musimy odpowiednio rozważyć za i przeciw każdego rozwiązania z osobna — aby realizacja miała szansę zaistnieć. 

Słowa kluczowe: Sauna, Festiwal, Wolontariat, Zasoby

Budownictwo Naturalne Ryszard Buczek

Budownictwem naturalnym zachwyciłem się w 2012 roku. Od tego czasu podążam tą drogą. Jako zdun zwracam szczególną uwagę na dobre spalanie, kulturę palenia oraz ekologię.

​​Z wykształcenia jestem inżynierem. Staram się podnosić swoje kwalifikacje oraz chętnie przekazuję wiedzę innym.

Streszczenie: Celem referatu jest przedstawienie sposobów ogrzewania małych domów piecami  za pomocą drewna. 

Słowa kluczowe: Drewno, Piece, Dom, Ogrzewanie 

Katarzyna i Ryszard Bilińscy (Ziemioluby/Ośrodek Regionalny OSBN)

Od 2008 roku zajmujemy się budownictwem naturalnym. Jesteśmy członkami założycielami OSBN (2012).

Prowadzimy warsztaty z konstrukcji budynków, użycia słomy jako izolacji, tynków glinianych i wapiennych. Skupiamy się na poszukiwaniu rozwiązań dostępnych “nie za miliony”.  Od 2014 tworzymy siedlisko praktycznych realizacji, szeroko otwarte na współpracę i wymianę wiedzy.

STRAW BALE — PRZYKŁADY BUDOWANIA METODĄ GOSPODARCZĄ

Streszczenie: Budowa metodą gospodarczą — kilka przykładów jak rodzina sprawnie wybudowała swój dom straw bale. 

Słowa kluczowe: Straw bale, dom naturalny, metoda gospodarcza, DIY, Ziemioluby

Szymon Trafas (Mitra Tech)

Budownictwo monolityczne- nowoczesna ekologiczna forma budowy budynków kopułowych we własnym zakresie

Szymon Trafas jest mgr inż. budownictwa, od 2009 prowadzi własne biuro projektowe. Od samego początku przyświecała mu idea stworzenia budynku uniwersalnego, zoptymalizowanego, zdrowego i samowystarczalnego.

Streszczenie: Chciałbym przedstawić owoc kilkuletniej pracy. Szukałem sposobu na możliwość wybudowania budynku o minimalnej powierzchni zewnętrznej, która odda ciepło na zewnątrz, którego opis procesu budowlanego zamknie się dosłownie w 3 zdaniach i prawie każdy będzie w stanie to zrobić, a materiał będzie ciepły i ekologiczny. Szukałem rozwiązania, które umożliwi realizację bez dużego obciążenia finansowego i jednocześnie stworzy możliwość łatwej niezależnej dobudowy kolejnego segmentu, w razie potrzeby nie ingerując w pierwszy.

W końcu szukałem podstawy do tego, by stworzyć najbardziej zoptymalizowany, ergonomiczny i ekonomiczny a przy tym ekologiczny obiekt, jaki się da. Opracowałem technologię budownictwa monolitycznego, gdzie za pomocą formy i pianobetonu, który jest materiałem mineralnym i bardzo ciepłym, można wybudować budynek samodzielnie. Postanowiliśmy uwolnić opatentowaną technologię, aby każdy świadomy korzyści i zainteresowany mógł skorzystać z naszych narzędzi we własnym zakresie, do samodzielnej realizacji.
Słowa kluczowe: Kopuła, Ergonomia, Ekonomia, Optymalizacja

Opracowałem technologię budowy monolitycznego budynku kopułowego odlewanego z pianobetonu przy użyciu formy. Pracujemy nad kolejnymi projektami, aby zapewnić budynkowi ogrzewanie z magazynów ciepła i zasilanie generatorami słoneczno wiatrowymi.

SZYMON TRAFAS

Jeśli Was zaciekawiła tematyka, zapraszamy do wzięcia udziału w Konferencji. A dla sympatyków permakultury oraz ekologicznych wiosek i siedlisk Organizatorzy Konferencji — przygotowali ciekawe prelekcje w dwa kolejne dni, czyli 30. i 31. stycznia 2023 roku.

5 komentarzy do ““Budownictwo Naturalne”- Konferencja praktyków i ekspertów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.