Budownictwo naturalne – 28.02.2023

Konferencja pn. “Budownictwo naturalne” to kolejna atrakcyjna propozycja dla miłośników natury. Odbędzie się ona 28 lutego 2023 roku drogą zdalną. Prelegenci to praktycy, specjaliści i eksperci.

WYPEŁNIENIE FORMULARZA REJESTRACYJNEGO LINK

PRELEGENCI WRAZ Z TEMATAMI:

8:30 – 9:15 Marcin Kukla (Kukla Group) • Konstrukcje drewniane dawniej i dziś

9:30 – 10:30 Agnieszka Kaczurba (AgoHome) • Olej lniany i wosk pszczeli — jak naturalnymi metodami barwić, impregnować i odnawiać drewno, glinę i kamień

10:45 – 11:30 Paweł Fornalski (DOMIR modułowy dom kopułowy) • Zastosowanie naturalnych materiałów w budownictwie ekologicznym 

11:45 – 12:45 Jakub Włodarczak (Słomiany Dom) • Prefabrykowane domy naturalne

13:00 – 14:00 Jan Dowgiałło (Architekt) • Upcycling – Kilka przygód małych i większych

14:15 – 15:15 Marian Smiatek  • Mobilne życie na małej powierzchni: tiny house w przerobionym autobusie 

15:30 – 16:30 Kamil Broda (Old Mountains)  • Upcykling drewna przy produkcji stołów, czyli “luksus i minimalizm zdefiniowany na nowo”

16:45 – 17:45 Przemysław Hatlas (Yurtamina)  • Jurty w Polsce

18:00 – 18:45 Daniel Prokopiuk (DANPRO) • Budki lęgowe dla ptaków, jako sposób na zaproszenie do naszej przestrzeni pożytecznych ptaków

19:00 – 19:40 Magdalena Górska (eKodama) • Zamieszkiwanie w małych formach — dlaczego warto mieszkać naturalnie i minimalistycznie. Jak zrealizować swoje marzenia o naturalnym domku krok po kroku

Konferencja NATURALNE NASIONA

Marcin Kukla (Kukla Group)

Konstrukcje drewniane dawniej i dziś

Streszczenie: Drewno od wieków służy jako budulec konstrukcyjny. Dawniej, w łączeniach elementów drewnianych, królowały czopy i wpusty. Dziś, dzięki rewolucji przemysłowej i szerokiemu dostępowi do wyrobów metalowych, prym wiodą gwoździe, wkręty, płaskowniki, kątowniki itd. Tylko niewielu rzemieślników stosuje tradycyjne łączenia ciesielskie w swoich konstrukcjach. Znacząca większość dzisiejszych firm budowlanych decyduje się na szybkość produkcji, stosując łączenia wzmacniane metalem.

Fora i facebookowe grupy dyskusyjne o tematyce konstrukcji drewnianych, pełne są zdjęć błędnie wykonanych realizacji, których wykonawcy polegają na śrubach i kątownikach metalowych, ignorując naturę budulca, jakim jest drewno. Fachowi cieśle natomiast, łączą swoje konstrukcje w sposób tradycyjny — z uwzględnieniem własności i cech drewna — jednocześnie przedkładając trwałość konstrukcji, nad szybkością jej wykonania. 

Słowa kluczowe: Drewno, Budownictwo, Ciesielstwo, Naturalne 

Misja Marcina to pomaganie w tworzeniu naturalnego siedliska rodzinom, aby zapuszczały korzenie dla przyszłych pokoleń.

Marcin Kukla

Edukator naturalnego rozwoju, konsultant, mentor, mistyk, przedsiębiorca drugiego pokolenia, budowniczy, propagator kultury i podróżnik. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej, student Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Zarządzanie w Turystyce oraz Kulturoznawstwa-Buddologii. Instruktor Zawodowy Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Snowboardu. Ojciec Rodziny.

Agnieszka Kaczurba (AgoHome)

Olej lniany i wosk pszczeli — jak naturalnymi metodami barwić, impregnować i odnawiać drewno, glinę i kamień

Od ponad 10 lat prowadzę wykłady i warsztaty, promując naturalne materiały wykończeniowe (farby, oleje, woski), tworzone na bazie tradycyjnych receptur. Szczególnie interesują mnie zagadnienia z zakresu ochrony i barwienia drewna, zachowania tradycyjnej stolarki, ekologicznego malowania ścian, mebli i dekoracji. Przywracam do życia warmińskie siedlisko, które w przyszłości stanie się ośrodkiem edukacyjnym dla pasjonatów życia zgodnego z rytmem przyrody. Jestem członkinią Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego i właścicielką AgoHome.pl

Streszczenie: Olej lniany i wosk pszczeli towarzyszą ludziom już od starożytności, farby na ich bazie od ponad 400 lat, podobnie jak mydło lniane czy kit na oleju lnianym. W latach 60 i 70 zostały nieomal całkowicie wyparte przez nowsze, szybciej schnące i łatwiejsze do przerobu przemysłowego produkty, teraz wracają do łask w swojej czystej, naturalnej postaci. Podczas wykładu poznacie całą paletę naturalnych środków do barwienia, konserwacji i renowacji drewna. Dowiecie się czym i jak pomalować ściany na zewnątrz i wewnątrz, aby nie zaburzyć ich paroprzepuszczalności, poznacie także sprytne sposoby na szybkoschnące szpachlówki do ubytków i maskowanie uporczywych plam. Zajmiemy się też drewnianą podłogą — podpowiem, jak ją prawidłowo zaolejować i zawoskować. Podpowiem też które produkty na bazie oleju i wosku można użyć do kamienia, gliny i innych naturalnych podłoży. Na koniec podam proste receptury, dzięki którym samodzielnie można stworzyć domową bejcę do drewna i środki do łagodnego czyszczenia drewnianych mebli.

Słowa kluczowe: Lniany, Pszczeliny, Olej, Glina

Paweł Fornalski (DOMIR modułowy dom kopułowy)

Zastosowanie naturalnych materiałów w budownictwie ekologicznym 

Przygodę z budownictwem naturalnym zacząłem organizując warsztaty budownictwa naturalnego wraz z architekt Moniką Sierakowską, warsztaty prowadził Jarema Dubiel pionier budownictwa naturalnego w Polsce oraz dr Jarosław Szewczyk akademik z Politechniki Białostockiej specjalista od cordwoodu – czyli naszej drzewo-gliny.

Kolejnym etapem było założenia i praca w firmie Earth-Heart Budowanictwo Naturalne gdzie wykonaliśmy wypełnienie konstrukcji w kilku budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wykonaliśmy także tysiące m2 tynków glinianych i trochę mniej wapiennych.

W tym czasie brałem udział także w projektach edukacyjnych np.: Energooszczędnie -Naturalnie gdzie na terenie całego kraju promowaliśmy budownictwo naturalne oraz energooszczędne źródła energii.  

Od 2018 zajmuję się betonem konopnym i zastosowaniem tego materiału termoizolacyjnego jako wypełnienia przegród zewnętrznych kopuł. Jako pierwsi w Polsce i nieliczni Europie stosujemy natrysk betonu konopnego, co znacznie przyśpiesza proces wykonania ścian z betonu konopnego. 

PAWEŁ FORNALSKI

Od 2020 prowadzę firmę DOMIR sp. z o.o. Zajmującą się produkcją modułów do budowy domów kopułowych. Wypełnieniem modułów jest beton kopny / wełna drzewna.  Uzyskaliśmy Krajową Ocenę Techniczną oraz znak towarowy „B” na materiał beton konopny pod nazwą HEMPCRETE DOMIR. Obecnie zajmuję się sprzedażą i promocją modułowych domów kopułowych, gdzie naturalne materiały są uzupełnieniem doskonałej formy kopuły — opowiada Paweł Fornalski.

Streszczenie:

  1. Strawbale krótki opis technologii, wady, zalety, opowieści o myszach i trzech świnkach.
  2. Tynki gliniane właściwości, na co uważać i dlaczego warto mieć tynk gliniany nie tylko w słomianej chatce.
  3. Beton konopny aplikacja poprzez natryskiwanie, dlaczego tak?
  4. Budownictwo naturalne szansa dla zaangażowanych otwartych ludzi.  

Słowa kluczowe: Beton Konopny, Domy Kopułowe, Budownictwo Naturalne, Tynki Gliniane 

Jakub Włodarczak (Słomiany Dom)

Prefabrykowane domy naturalne

Streszczenie: Celem prelekcji jest przedstawienie procesu powstawania prefabrykowanego domu naturalnego według metod wypracowanych przez Spółdzielnię Słomiany Dom. W ramach prelekcji wytłumaczone zostaną stosowane rozwiązania techniczne, zdjęcia z realizacji na różnym etapie oraz przybliżone kalkulacje kosztów. Słomiany Dom jest wykonawcą domów naturalnych od 2017 roku. Odpowiada za powstanie około 25 budynków na terenie całego kraju. 

Słowa kluczowe: Dom, Modułowy, Prefabrykowany, Szkieletowy

Jan Dowgiałło (Architekt)

Upcycling — Kilka przygód małych i większych
Jan Dowgiałło

Architekt z wieloletnim doświadczeniem zdobywanym w Polsce i za granicą. Współzałożyciel pracowni mech.build, zajmującej się architekturą zrównoważoną i regeneratywną, przyjazną człowiekowi i przyrodzie. Projektant form małych i dużych, stałych i tymczasowych. Specjalista w dziedzinie wykorzystania materiałów lokalnych, naturalnych i upcyklingowych oraz technologii ekologicznych i energooszczędnych. Wykładowca akademicki (UW), ekspert w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w komisjach m.in. Warszawskiej Polityki Mieszkaniowej 2030 i Studium Rozwoju Warszawy. Członek Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP, współtwórca akcji #Architekcidlaklimatu

Marian Smiatek i KRYSTYNA STAWICKA

Mobilne życie na małej powierzchni: tiny house w przerobionym autobusie 

Streszczenie:.  W trakcie prelekcji opowiemy o procesie projektowania i przeróbki 25-letniego autokaru turystycznego na dom i kawiarnię mobilną w jednym oraz postaramy się naświetlić, jakie przesłanki doprowadziły nas do podjęcia takiej decyzji. Pokażemy, jakie zastosowaliśmy systemy i rozwiązania (np. toaleta kompostowa, instalacja solarna, ogrzewanie piecem na pellet itp.) oraz jakich użyliśmy materiałów (wełna konopna, drewno, naturalne farby lniane i wosk). Opowiemy o jasnych i ciemnych stronach życia w podróży, jak to jest mieszkać z dwójką dzieci na 25m2, o tym, co zrobilibyśmy inaczej, a także postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy mobilne życie w ogóle może być ekologiczne. 

Słowa kluczowe: Tiny House, Vanlife, Mobilny Dom

Jesteśmy rodziną z dwójką dzieci żyjącą w podróży, pasjonatami regeneratywnego podejścia do życia. Odwiedziliśmy i mieszkaliśmy w kilku ekowioskach i wspólnotach intencjonalnych w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Tematy, które interesują nas szczególnie i które staramy się łączyć z naszymi podróżami to permakultura, budownictwo naturalne, samowystarczalność oraz budowanie społeczności. Ponad dwa lata temu własnoręcznie przerobiliśmy autokar turystyczny na dom i podróżującą kawiarnię.

Marian Smiatek i Krystyna Stawicka

PRZEMYSŁAW HATLAS

Jurty w Polsce

Konstruktor i propagator jurt całorocznych w Europie Środkowej. Założyciel Yurtanima – studium i pracowni jurt, gdzie powstają i są udoskonalane jurty oraz odbywają się szkolenia z zakresu jurt nowoczesnych i tradycyjnych.
Jeden z prekursorów Tiny House Movement w Polsce. Współzałożyciel Izerskiego Stowarzyszenia Ekologii, Rzemiosła i Sztuki – ISERIS. Członek OSBN — Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
Podróżnik, poszukiwacz nieskażonych cywilizacją rejonów Ziemi. Zafascynowany kulturą nomadów stepów Azjatyckich. Miłośnik natury i zrównoważonego sposobu życia.  Lubi mówić, jeszcze bardziej lubi słuchać.

Motto życiowe: zróbmy to jeszcze raz

Streszczenie: Jurty to niezaprzeczalne piękno, magnetyczny okrągły kształt, pełna harmonii konstrukcja  i  magiczny otwór w środku dachu, przez który można oglądać niebo, leżąc przed kominkiem.  To i wiele innych aspektów sprawiło, że jurty stały się bardzo popularne w ostatnim czasie w Polsce i na Świecie . W wersji mieszkalnej, warsztatowej lub jako atrakcyjna alternatywa glampingowa w najbardziej malowniczych zakątkach przyrody. 

Czy są tańszą alternatywą dla konwencjonalnego budownictwa? Czy można zbudować je samemu?  Co oznacza całoroczność jurty? Jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę, budując lub zamawiając jurtę? Jak korzystać z okrągłej przestrzeni? Z czym borykają się użytkownicy jurt? Na te zagadnienia znajdziesz odpowiedzi słuchając prelekcji z Przemysławem Hatłasem pasjonatem i konstruktorem jurt – twórcą Yurtanima – studium jurt w Polsce. 

Słowa kluczowe: Jurty, Naturalne Budownictwo, Okrągły kształt, Przyroda

DANIEL PROKOPIK (DANPRO)

Budki lęgowe dla ptaków jako sposób na zaproszenie do naszej przestrzeni pożytecznych ptaków

Przestrzeń wokół domu jako miejsce (dom) dla dzikich ptaków. Jakie korzyści płyną z takiego sąsiedztwa. Po co ptakom budki lęgowe. Jakie gatunki ptaków korzystają z budek lęgowych. Krótko o podstawowych zasadach wieszania poszczególnych typów budek lęgowych oraz o czyszczeniu budek.  

Streszczenie: Celem prelekcji będzie przekonanie widzów o korzyściach płynących z gniazdowania w okolicy domu ptaków, między innymi tzw. dziuplaków wtórnych.

Słowa kluczowe: Budki lęgowe, Skrzynki lęgowe,  Budka lęgowa typ A

Kamil Broda

UPCYKLING DREWNA PRZY PRODUKCJI STOŁÓW — CZYLI “lUKSUS I MINIMALIZM ZDEFINIOWANY NA NOWO

OLD Mountains to pracownia założona przez Kamila Brodę, ekonomistę, który po 20 latach spędzonych w instytucjach finansowych postanowił zmaterializować swoją pasję. Wraz ze swoim zespołem tworzy na zamówienie stoły i akcesoria z litego drewna łącząc ze sobą drewno z recyklingu, beton, metal i szkło. 

Inspiracją jest filozofia WABI SABI, która promuje pokorę, prostotę, życie zgodnie z naturą łączy z poszanowaniem dla przemijania.

Streszczenie: Luksus i minimalizm zdefiniowany na nowo – to motto naszej pracowni.

Na co dzień poszukujemy ideału w perfekcyjnej niedoskonałości przy tworzeniu stołów i akcesoriów, nadając nowe życie starym belkom i łącząc je z elementami ze złomowisk szkłem i betonem (upcykling). Pasjonuje nas akceptacja upływu czasu i proces starzenia się drewna, a przede wszystkim – kryjące się za nim wyjątkowe historie.

OLD MOUNTAINS

Surowe piękno w czystej postaci. O filozofii, która nas inspiruje WABI SABI napisano wiele. Zastanawiasz się jednak, co to tak naprawdę znaczy? Jak my interpretujemy tę filozofię, wywodząca się z Japonii? Jak przekładamy ją na polskie warunki, wykorzystując powtórnie drewno z rozbiórek starych gospodarstw?

Spróbuję odpowiedzieć na te pytania podczas prelekcji na przykładzie kilku produktów z naszej pracowni.

Słowa kluczowe: Wabi Sabi, Upcykling, Upcycling, Recycling, Stoły z litego drewna

Magdalena Górska

ZAMIESZKIWANIE W MAŁYCH FORMACH — DLACZEGO WARTO MIESZKAĆ NATURALNIE I MINIMALISTYCZNIE. JAK ZREALIZOWAĆ SWOJE MARZENIA O NATURALNYM DOMKU  KROK PO KROKU?

Streszczenie: Wystąpienie będzie skupione na tym, jak urzeczywistnić swoje marzenie o małym, naturalnym domku. Opowiem w wystąpieniu, jakie argumenty przemawiają za tym by mieszkać w małych formach i dlaczego warto. Zaczniemy od uwarunkowań prawnych działek, na jakich działkach można budować i jakie dopełnić formalności. Następnie opowiem o możliwych technologiach naturalnych z zastosowaniem do małych domków i designie na przykładzie moich realizacji. Omówimy też zagadnienia związane bezpieczeństwem pożarowym i wilgotnościowym. 

Magdalena Górska

Słowa kluczowe: Naturalny dom, Prawo, Design, Bezpieczeństwo

Magdalena Górska to architektka i edukatorka zajmująca się tematami naturalnej architektury, permakultury, komunikacji bez przemocy. W architekturze interesuje ją naturalność, zdrowie, mobilność i recykling. Nieustannie zakochana w glinie. Prowadzi stronę i bloga w tych tematach: www.ekodama.pl. Mieszka w naturalnym domu z klepiskami. Obecnie jest w trakcie uruchomienia centrum edukacyjno-społecznościowego “Naturalny Zakręt”, w którym znajdzie się pierwsza w Polsce biblioteczka naturalnego budownictwa. Projektantka systemu naturalnych, mobilnych domków – Biodomek. Laureatka wielu nagród architektonicznych m.in. World Architecture & Design Awards

Zdjęcia własne prelegentów

2 komentarze do “Budownictwo naturalne – 28.02.2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.