“One Health” – inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

W związku z potencjalnymi zagrożeniami, jakich doświadczaliśmy jak pandemia COVID-19, mpox, ogniska eboli, choroby odzwierzęce, WHO, FAO, WOAH i UNEP podpisali porozumienie czterostronne, dotyczące walki z wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem zdrowotnym. “One Health” jest postrzegane jako główne podejście do rozwiązywania tych pilnych i złożonych wyzwań stojących przed społeczeństwem.

Porozumienie WHO — “ONE HEALTH” to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która ma na celu promowanie podejścia “jeden świat — jedno zdrowie” (ang. One Health). Podejście One Health zakłada, że zdrowie człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego są ze sobą powiązane i wzajemnie zależne. Zdrowie ludzkie jest nierozerwalnie związane z dobrostanem zwierząt i środowiska naturalnego, a choroby przenoszone pomiędzy ludźmi, zwierzętami i środowiskiem naturalnym są silnie ze sobą powiązane.

“ONE HEALTH” ma na celu zwiększenie świadomości na temat złożonych zależności między zdrowiem ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego oraz promowanie koordynowanych działań między różnymi sektorami w celu poprawy zdrowia i dobrostanu wszystkich tych elementów. W ramach tej inicjatywy WHO działa na rzecz poprawy nadzoru nad chorobami zakaźnymi przenoszonymi ze zwierząt na ludzi oraz wspiera rozwój zintegrowanych systemów zdrowia publicznego i weterynaryjnego.

Podpisano porozumienie “ONE HEALTH”

27 marca 2023 roku QU Dongyu, dyrektor generalny FAO, Inger Andersen, dyrektor wykonawczy UNEP, Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO i Monique Eloit, dyrektor generalna WOAH — podpisali porozumienie “One Health” [pol. “Jedno Zdrowie”].

Podejście „Jedno zdrowie” jest wykorzystywane do projektowania i wdrażania programów, inicjatyw w zakresie bezpieczeństwa biologicznego, polityk umożliwiających oraz, w stosownych przypadkach, ram regulacyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego od społeczności po poziom krajowy i międzynarodowy. “Jedno zdrowie” w transformacji systemów rolno-spożywczych to kluczowy priorytetowy obszar programowy i część strategicznych ram FAO (2022-2031) [FAO]

One Health to zintegrowane, jednoczące podejście, którego celem jest zrównoważony bilans i optymalizacja zdrowia ludzi, zwierząt i ekosystemów. Uznaje, że zdrowie ludzi, zwierząt domowych i dzikich, roślin i szerszego środowiska (w tym ekosystemów) są ze sobą ściśle powiązane i współzależne. 

Definicja OHHLEP One Health, 2021

Priorytety FAO “One Health

W dokumencie One Health zaproponowano 6 priorytetowych obszarów działania:

  1. Zwiększanie zdolności “Jednego zdrowia” w celu wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej poprzez zwiększenie wkładu w „Jedno zdrowie” i różnorodność biologiczną oraz jego usługi ekosystemowe, zdrowie środowiskowe, glebę/grunty, wodę, bezpieczeństwo żywności i zrównoważony rozwój systemów rolno-spożywczych.
  2. Zmniejszanie ryzyka od pojawiających się i powracających epidemii i pandemii chorób odzwierzęcych.
  3. Kontrolowanie i eliminowanie chorób odzwierzęcych, zaniedbanych chorób tropikalnych i wektorowych (wirusowych, bakteryjnych i pasożytniczych)
  4. Wzmocnienie oceny, zarządzania i informowanie o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywności. Ułatwianie skutecznej gotowości na sytuacje kryzysowe i reagowanie na działania wyprzedzające i reagowanie na sytuacje kryzysowe w łańcuchu pokarmowym, kwestie bezpieczeństwa żywności i inne zdarzenia zdrowotne na linii ludzi, zwierząt, roślin i środowiska.
  5. Ograniczenie cichej pandemii i usprawnienie zarządzania ryzykiem oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe (AMR) –  na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym w sektorze żywności i rolnictwa.
  6. Włączenie Środowiska w ramach “Jednego Zdrowia”.

Konieczne są wysiłki w celu promowania zrównoważonego rozwoju środowiska, zachowania różnorodności biologicznej i zapobieganie dalszej degradacji i zubożeniu środowiska. Celem pierwszego obszaru działania jest zapewnienie odpowiedniego prowadzenia i narzędzi do skutecznego wdrażania podejścia wielosektorowego w celu promowania zdrowia ludzi, zwierząt, roślin i ekosystemów oraz zapobiegania i zarządzania ryzykiem na linii człowiek-zwierzę-roślina-środowisko.

One Health

Program ONE HEALTH

Program ONE HEALTH WHO obejmuje szeroki zakres obszarów działania, które obejmują:

  • Zdrowie ludzi,
  • Zdrowie zwierząt,
  • Środowisko naturalne,
  • Systemy ochrony zdrowia,
  • Badania i innowacje,

Obszary te są ściśle ze sobą powiązane i wymagają zintegrowanego podejścia, aby osiągnąć cele programu “ONE HEALTH”.


Literatura:

FAO, UNEP, WHO, and WOAH. 2022. One Health Joint Plan of Action (2022-2026). Working together for the health of humans, animals,
plants and the environment. Rome. https://doi.org/10.4060/cc2289en ; https://www.who.int/publications/i/item/9789240059139

Fot. Licencja CC, Światowa Organizacja Zdrowia. (2023, March 24). In Wikipedia. https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowa_Organizacja_Zdrowia

2 komentarze do ““One Health” – inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

  • 22 października, 2023 o 15:32
    Permalink

    Іt’s realⅼy a cool and useful piece of info. I am happy that you shared thiѕ helpful info wіth us.
    Please stay us informed like this. Thanks for shаring.

    Odpowiedz
  • 1 listopada, 2023 o 13:23
    Permalink

    Hi! Someone in my Facebook group shared this
    website with us so I came to look it over. I’m definitely loving the information.
    I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
    Superb blog and brilliant design and style.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.