Praktycy o permakulturze i ekoosadnictwie — Konferencja

Praktycy podejmują oddolne działania w obliczu światowego kryzysu klimatycznego, żywnościowego i energetycznego. Przykładem są ekowioski, tj.  tradycyjne lub intencjonalne społeczności, mające na celu regenerację środowiska społecznego i naturalnego. Ekowioski przez dekady badały sposoby wyzwolenia ludzkiej kreatywności i solidarności w procesie projektowania systemów społecznych, w których zarówno człowiek, jak i planeta będą rozkwitać [1]. Na całym świecie jest ponad 10 tys. ekowiosek. [2]

Praktycy o permakulturze i ekoosadnictwie

Centrum Naukowe Przedsiębiorczości Intelektualnej zaprasza na konferencję praktyczno-ekspercką pt. “NATURALNA PRZESTRZEŃ • Permakultura • Zmiany Globalne” w dniu 20 grudnia 2022 roku. Konferencja odbędzie się w trybie zdalnym. Link do rejestracji umieszczony jest na końcu tego artykułu.

Konferencja ma charakter praktyczno-ekspercki. Porusza ona tematy związane z naturalną przestrzenią, permakulturą, naturalnymi osadami, budownictwem naturalnym, agro-leśnictwem, rolnictwem regeneratywnym oraz ekologicznym.

O tym, czym jest permakultura dowiesz się również z artykułu pt. Permakultura, czyli ogród bez przekopywania

Plan Konferencji:

10:00-11:30 Marcin Krzeszewski (Kalpapada) • Permakultura — nauka o etycznym projektowaniu regeneratywnej cywilizacji.
11:45-12:30 Leszek Frankiewicz (Permakultura — Projekty) • Permakultura w górach — projekt a realizacja
12:45-13:15 Małgorzata Witczak (Kompostella) • Dla naszego dobrostanu — Permakultura Emocjonalna
14:30-15:15 Katarzyna i Ryszard Bilińscy (Ziemioluby/regionalny ośrodek OSBN) • Możesz zbudować sobie dom
15:30-16:00 Marcin Kasprzyk (Costka) • Costka budownictwo naturalne
16:15-16:45 Paweł A. Fijałkowski (Eko osada Brzozówka) • Jak utworzyć w Polsce Eko-Osadę?
18:00-18:30 Sławomir Białoboki (Gospodarstwo Rolne Białoboki) • Zalety uprawiania tradycyjnych odmian warzyw
18:45-19:45 Monika Podsiadła (Ogrody Permakultury) • Nasiona przyszłości i banki genów
20:30-21:30 Barbara Wojtkowska-Guicherit Ekocentrycy (Holistic Architecture ) • Earthship, czyli ziemianka — offgridowe domy z recyklingu

Krzeszewski Marcin — Kalpapãda

Marcin Krzeszewski to certyfikowany projektant, konsultant i nauczyciel oraz twórca Pokazowego Siedliska Permakulturowego Kalpapãda.

Prelekcja pt. “Permakultura — nauka o etycznym projektowaniu regeneratywnej cywilizacji” wprowadzi nas w podstawy nauki opartej na zasadach działania dojrzałych ekosystemów oraz przedstawi sposób etycznego myślenia energiami i zasobami, by każdy mógł wziąć odpowiedzialność za swoje istnienie i naprawiać świat zaczynając od siebie i własnego “ogródka”. Tematem przewodnim będzie więc regeneracja współczesnej niezrównoważonej cywilizacji, która zmierza prosto w przepaść degradacji. Będzie krótko o największych globalnych problemach i dużo więcej o ich rozwiązaniach. Usłyszymy kilka z wielu definicji permakultury. Poznamy jej zasady, metody i techniki projektowania oraz zobaczymy przykłady kilku siedlisk, funkcjonujących od dekad.

Leszek Frankiewicz — certyfikowany projektant permakultury

Jest projektantem permakultury i właścicielem gospodarstwa w Beskidzie Wyspowym. Ukończył studia z permakultury u Geoffa Lawtona otrzymując dyplom projektanta PDC. Wiedzę pogłębiałem u Daniela Halseya, i od tego momentu używa zaawansowanych narzędzi informatycznych do projektowania. Leszek Frankiewicz jest członkiem zespołu United Designers, stworzonego przez Dana Halseya, zespołu, który od wielu lat robi zaawansowane projekty permakulturowe na całym świecie.

Bycie częścią tego zespołu umożliwia mi korzystanie z wiedzy i zasobów tej grupy, która również w Polsce robiła zaawansowane projekty, lecz praktyczne umiejętności zdobywam u siebie, ‘na roli’ w pobliżu Limanowej. To moim zdaniem najlepsze połączenie działań, aby stawać się coraz bardziej kompetentnym projektantem-praktykiem.

LESZEK FRANKIEWICZ

PERMAKULTURA W GÓRACH — PROJEKT A REALIZACJA

Permakultura w górach to zarazem wyzwanie, jak i ułatwienie. Ułatwienie — bo woda sama spływa, wyzwanie, bo trudno ją zatrzymać, przechować. Glina, ił i skały nie bardzo nadają się do tego celu.

— A jeśli glina, ił i skały — to w czym uprawiać warzywa? — Skąd brać ziemię? — Jak wybrać optymalnie grunt pod permakulturę i jak zorganizować wewnętrzną komunikację, gdy nachylenie terenu nierzadko sięga 18-20%? — Jak robić wypłaszczenia, rowy konturowe i stawy?

— To wszystko da się zrobić, jeśli mamy dobry projekt. A jego brak może oznaczać, że pewnych rzeczy już nigdy nie zrobimy. Jeśli postawimy dom, zrobimy nasadzenia, usypiemy skarpy, to często zablokujemy dojazd ciężkiego sprzętu w kluczowe obszary gospodarstwa. Jak zorganizować komunikację w taki sposób, aby zminimalizować ilość podejść pod górę? Kury czy kozy wymagają przynajmniej dwukrotnego odwiedzenia dziennie. A co jeśli różnica poziomów wynosi 30 czy 50 metrów? Dzisiaj jest ok, ale co będzie, jak będę miał 70 czy 80 lat? — docieka Leszek Frankiewicz.

O tym wszystkim opowiem podczas tego wykładu, przedstawiając swoje gospodarstwo. 1,5 hektara, 37 m różnicy poziomów, 7 stawów, ogród warzywny, tarasy, hugle, kury, zbieranie wody z każdego kawałka. Całkowita samowystarczalność “warzywna”, “rybna” a już niedługo również “drobiowa”.

Monika Podsiadła — Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury

“NASIONA PRZYSZŁOŚCI I BANKI GENÓW” to temat przewodni wystąpienia Moniki Podsiadłej. Monika skupi się na nasionach i ich randze we współczesnych czasach. Opowie o swoim Banku Nasion i idei, która mu przyświeca.

— Bardzo szybko zaangażowałam się w Europejski Ruch Ekowiosek i dzięki międzynarodowym kontaktom i wizytom czy szkoleniom w takich miejscach dostałam potwierdzenie, że moje działania w ogrodzie to jest to! Nasze miejsce jawiło się jednym z pierwszych siedlisk permakulturowych w Polsce, gdzie gościliśmy mnóstwo ludzi z kraju i zza granicy — tak o sobie opowiada.

Permakultura stała się moim życiem, płynie w mojej krwi, jak również holistyczne podejście, poszukiwanie dróg powrotu do źródła, czy dążenie do wolności. Ogród permakulturowy, bez przekopywania uprawiam już prawie 25 lat, odkąd przeniosłam się z miasta na wieś do życia w eko społeczności, by doświadczać życia blisko natury. Opuszczając miejską kulturę, założyłam swoją agriculture dużo eksperymentując w tej dziedzinie, na początku mocno intuicyjnie.

MONIKA PODSIADŁA

— Obecne miejsce od 2017 roku to 10 ha, na którym prowadzimy regeneratywne gospodarstwo, uprawiamy 30 a ogrodów, gdzie dbamy o dużą bioróżnorodność, prowadzimy bank nasion, hodujemy kurki, stawiamy budynki i konstrukcje z naturalnych materiałów, stosujemy rozwiązania low tech, dbamy o zdrowe, dobre, proste życie, uprawiamy jedzonko dla ludzi z RWS’u, robimy kosmetyki naturalne, przetwarzamy zebrane dobra, domykamy cykle obiegu energii, idziemy w kierunku coraz większej niezależności — mamy nadzieję, że nasze działania są inspiracją dla wielu!

— Od ponad 20 lat prowadzę warsztaty permakulturowe, projektuję siedliska i ogrody, organizuję spotkania i festiwale związane z eko wioskami i permakulturą. Współtworzę Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury, gdzie co roku odbywa się w czerwcu Festiwal Permakultury. Jestem współautorką bazującej na doświadczeniach książki pt.: “Ogrody Permakultury. Dotknąć Ziemi” — dodaje.

Małgorzata Witczak — certyfikowana projektantka PDC

Małgorzata Witczak to certyfikowana projektantka PDC (Permaculture Women’s Guild). Tworzy i sprzedaje naturalne przetwory probiotyczne (octy domowe i kiszonki) z własnego gospodarstwa permakulturowego w okolicach Kielc. Prowadzi kursy i warsztaty on-line oraz konsultacje projektowe w zakresie naturalnego ogrodnictwa i przetwórstwa.

— Celem referatu jest opis naszych działań przy tworzeniu gospodarstwa permakulturowego w ostatnich latach w kontekście budowania wewnętrznego dobrostanu i dobrostanu naszej społeczności. W ramach działań permakulturowych przy tworzeniu ogrodów, upraw i grządek wiele mówi się o technikach uprawy, o sposobach tworzenia i wzbogacania ekosystemu. Znacznie mniej uwagi poświęca się przeżywaniu swojej wewnętrznej przemiany ‘permakulturowej’ przy okazji tworzenia swojej oazy zieleni. Warto przypomnieć, że permakultura to nie koniecznie gigantyczny wysiłek przy tworzeniu zaawansowanych projektów ogrodniczych.

Każda z zasad permakultury może być odniesiona i do rzeczywistości ogrodowej i do tworzenia naszego wewnętrznego krajobrazu, permakultury emocjonalnej. Mam wrażenie, że to szczególnie ważne w czasach gwałtownych przemian klimatycznych i społecznych na świecie. Zasady permakultury mogą przynieść nie tylko świadomość ogromu dziejących się zmian, co w naturalny sposób prowadzi nas do lęku o przyszłość. Zasady permakultury z równym powodzeniem mogą też dawać spokój serca i zachętę do dobrego życia na co dzień.

Małgorzata Witczak

Sławomir Białoboki — Gospodarstwo Rolne Białoboki

Sławomir Białoboki to rolnik z województwa warmińsko-mazurskiego prowadzący istniejące od ponad 40 lat gospodarstwo. Gospodarstwo zajmuje się produkcją nasion tradycyjnych odmian pomidorów, udostępniając jedną z największych – liczących niemal 600 odmian – kolekcji w Europie.

Prelegent opowie o zaletach uprawiania tradycyjnych odmian pomidorów i warzyw, takich, z których możemy co roku pozyskiwać własne nasiona. Dowiemy się o historii uprawy pomidorów, o jakie tym korzyści ekonomiczne, społeczne i gospodarcze niesie za sobą bioróżnorodność oraz o obecnym stanie prawnym tego typu podmiotów na terenie Unii Europejskiej i w Polsce.

Marcin Kacprzyk — propagator budownictwa naturalnego

Marcin Kacprzyk jest miłośnikiem i propagatorem budownictwa naturalnego z Suwalszczyzny oraz członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (OSBN). Doświadczenie zdobywał latami, zaczynając od konwencjonalnych prac budowlanych, głównie wnętrzarskich i projektowych. Pasja do natury była jednak silniejsza. Od kilku lat pracuje wyłącznie z materiałami naturalnymi, nisko przetworzonymi i pozyskiwanymi lokalnie takimi jak słoma, drewno, glina. Stosując tradycyjne rzemiosło w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami, tworzy przestrzenie, które są klimatyczne, komfortowe i przede wszystkim NATURALNE.

Paweł A. Fijałkowski

Celem prelekcji jest przedstawienie sposobów umożliwiających stworzenie eko-osady. Po pierwsze bardzo ważna podczas tworzenia społeczności jest współpraca z władzami lokalnymi. Po drugie zaś podczas dokonywania lokacji warto wziąć pod uwagę uwarunkowania planistyczne. W wystąpieniu zaprezentowane zostaną wybrane przykłady budownictwa naturalnego znajdujące się w ekoosadzie. Dlatego prelegent opowie o budownictwie z gliny oraz słomy, wskazując, że tak została zbudowana kopuła znajdująca się w centralnej części jego osady. Następnie opowie o najważniejszych zasadach budownictwa obiektów kopułowych.

Barbara Wojtkowska — artysta, architekt offgridowego budownictwa

Konwencjonalne wykształcenie zdobywała na wydziałach projektowania architektonicznego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. Zajmuje się zawodowo architekturą i designem oraz geomancją i biologią budowlaną, czyli zagadnieniami dotyczącymi szeroko pojętego wpływu otoczenia zbudowanego na zdrowie człowieka. Specjalizuje się w tzw. zdrowym budownictwie. Dlatego prelekcja dotyczyć będzie offgridowych domów z recyklingu — ziemianek.

Jak podkreśla prelegentka, odpady budowlane stanowią na całym świecie ogromny problem, a kompleksowy sposób na zmniejszenie ich ilości nie został jeszcze nigdzie zastosowany na dużą skalę. W wielu krajach pojawiają się inicjatywy prowadzące do wprowadzenia recyklingu zarówno w designie, jak i w architekturze, ale pomysł amerykańskiego architekta Michaela Reynoldsa – idea EARTHSHIP wydaje się, być jedną z najbardziej udanych, mimo iż wzbudza na całym świecie wiele kontrowersji z powodu używanych przy budowie domu używanych opon.

W 2012 roku w miejscowości Mierzeszyn na Pomorzu powstał pierwszy w Polsce dom jednorodzinny typu earthship zbudowany wg założeń Reynoldsa

Barbara Wojtkowska

Link do konferencji: https://www.facebook.com/events/1207860813499151

Formularz rejestracyjny: https://forms.gle/fTRAA5gii2hcd31E6 


Literature

[1] M. W. Krassowski, Laboratoria przyszłości. Ekowioski jako projekty edukacyjno-utopijne, [w:] Utopia a edukacja, tom IV red. Rafał Włodarczyk, Wrocław 2020

[2] M.W. Krassowski, Ekowioski — laboratoria przyszłości. Jak ekoosadnicy chcą ratować planetę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.