Coraz więcej farm słonecznych

Mówiąc o energii, zazwyczaj myślimy o węglu, gazie, ropie naftowej lub nawet atomie. Farmy słoneczne (fotowoltaiczne) są zarówno skuteczne, jak i ekologiczne. Odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne, ponieważ są one zarówno przyjazne dla środowiska, jak i ekonomiczne. To właśnie słońce jest jednym z najbardziej popularnych odnawialnych źródeł energii. Energia słoneczna w związku z tym jest pozyskiwana przy użyciu paneli słonecznych, które przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną.

Odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne ze względu na ich ekologiczne i ekonomiczne korzyści. Według statystyk odnawialne źródła energii stanowią już obecnie ponad 25% globalnego zużycia energii i szacuje się, że w ciągu następnych 10 lat ich udział w globalnym zużyciu energii wzrośnie do ponad 40%. Jednym z najbardziej popularnych odnawialnych źródeł energii jest energia słoneczna. W ciągu ostatnich kilku lat energia słoneczna stała się jednym z najbardziej popularnych i najszybciej rozwijających się odnawialnych źródeł energii.

Ile jest farm słonecznych na świecie?

Na świecie jest coraz więcej farm słonecznych. Według statystyk, na całym świecie zainstalowano na koniec 2019 roku ponad 1,5 miliona farm słonecznych, z czego najwięcej znajdowało się w Chinach, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Według danych International Renewable Energy Agency (IRENA) na świecie działa obecnie ponad 2 miliony farm fotowoltaicznych.

Z raportu IEA-PVPS Trends wynika, że:

  • “Rynek ponownie wzrósł do 174 GW w 2021 r., a jeszcze więcej zainstalowano w 2022 r. pomimo pandemii w drugim roku i zakłóceń w Azji pod koniec roku.
  • 945,7 GW elektrowni fotowoltaicznych na koniec roku produkowało energię elektryczną na całym świecie, z czego około 70% zostało zainstalowanych w ciągu ostatnich pięciu lat
  • Chiny nadal napędzają światowy rynek PV, ale kluczową rolę odgrywają również UE, USA, Indie i Japonia”.

Flota fotowoltaiczna na koniec 2021 roku oszczędza rocznie 1060 mln ton ekwiwalentu CO2, czyli proporcjonalnie więcej niż jej udział w miksie elektroenergetycznym.

 raport IEA-PVPS Trends

Które farmy fotowoltaiczne są największe?

Największe farmy fotowoltaiczne na świecie na 2022 rok to:

1. Noor Energy 1, Dubaj (1,2 GW)

2. Kurnool Ultra Mega Solar Park, Indie (1 GW)

3. Longyangxia Dam Solar Park, Chiny (850 MW)

4. Bhadla Solar Park, Indie (750 MW)

5. Datong Solar Power Top Runner Base, Chiny (700 MW)

6. Pavagada Solar Park, Indie (600 MW)

7. Tengger Desert Solar Park, Chiny (600 MW)

8. Noor Ouarzazate Solar Complex w Maroku (580 MW)

9. M’Sila Photovoltaic Power Station, Algieria (500 MW)

10. Qinghai Golmud Solar Park, Chiny (500 MW)

Noor Energy 1 – największa farma słoneczna

Największą słoneczną farmą na świecie w 2022 r. jest projekt Noor Energy 1 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Noor Energy 1 został zainaugurowany w 2020 roku. Ma on powierzchnię około 10 km kwadratowych i jest w stanie wyprodukować około 1,2 GW energii słonecznej. Obejmuje 200 hektarów powierzchni. Projekt składa się z 4,5 miliona paneli słonecznych, które zapewnią energii elektrycznej dla ponad 320 tysięcy gospodarstw domowych w Dubaju. Wartość projektu wynosi 4 miliardy dolarów i jest najdroższy na świecie.  

Projekt Noor Energy 1 ma na celu osiągnięcie zrównoważonego rozwoju energetycznego w regionie, który jest szczególnie narażony na wpływy globalnego ocieplenia. Ma to na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i poprawę jakości powietrza. Projekt ma pomóc Dubajowi w osiągnięciu celu zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Został on zainicjowany przez Dubai Electricity and Water Authority (DEWA) (51%). DEWA jest odpowiedzialna za dostarczanie energii elektrycznej i wody pitnej w Dubaju.

Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park to największy na świecie park fotowoltaiczny z jedną lokalizacją oparty na modelu Independent Power Producer (IPP). Ma planowaną zdolność produkcyjną 5000 MW do 2030 roku, z inwestycjami o łącznej wartości 50 miliardów AED. Po ukończeniu pozwoli to zaoszczędzić ponad 6,5 miliona ton emisji dwutlenku węgla rocznie.

Czwarta faza zapewni czystą energię dla około 320 000 domów i zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 1,6 miliona ton rocznie.

DEWA

Jest to pierwszy (i największy) pojedynczy projekt na świecie, który obejmuje trzy różne technologie słoneczne — fotowoltaikę (PV), skoncentrowaną energię słoneczną z rynną paraboliczną (CSP PT) i centralną wieżę skoncentrowanej energii słonecznej (CSP CT) — na jednym miejsce operacyjne — czytamy w informacyjnej ulotce firmy DEWA.

Przeczytaj także:

Inteligentna fotowoltaika w Chinach


Literatura:

https://www.acwapower.com/news/gallery/?tab=file

https://mediaoffice.ae/en/news/2021/December/03-12/MDCEO-of-DEWA-inaugurates-Noor-Energy-1-Visitors-Centre

https://iea-pvps.org/wp-content/uploads/2022/09/PVPS_Trend_Report_2022.pdf

https://www.irena.org/

dr Anna Górska

Anna Górska – dr nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce i administracji. Adiunkt Instytutu Nauk Ekonomicznych i Opiekun Studenckiego Koła Naukowego INE w Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Polskiego Naukowego Towarzystwa Marketingowego. Doktorat obroniła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Absolwentka studiów doktoranckich z nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Autorka książki pt. „Unia Europejska wobec problemu ubóstwa energetycznego w wybranych państwach członkowskich” oraz współautorka wielu monografii, publikacji naukowych z zakresu polityki UE, polityki gospodarczej, nauk ekonomicznych, bezpieczeństwa i energetyki oraz zarządzania i marketingu. Redaktor tematyczny Zeszytów Naukowych Gospodarka i Finanse. Prowadzi wykłady i seminaria z analizy finansowej oraz marketingu. Współpracowała jako ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości w zakresie prawnych aspektów ubóstwa energetycznego i przestępstwa kradzieży energii elektrycznej. Recenzentka artykułów naukowych i prac dyplomowych. Promotor 99 prac magisterskich i licencjackich. Główne zainteresowania badawcze: ubóstwo energetyczne, OZE, energetyka, prawo energetyczne, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo energetyczne, polityka gospodarcza, polityka Unii Europejskiej, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz analiza finansowa, rachunkowość, ekonomia, marketing i e-marketing.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.