Permakultura — materiały pokonferencyjne

Permakultura fascynuje nas od dłuższego czasu, jednak dopiero 30 listopada 2022  roku odbyła się pierwsza niezwykle ciekawa konferencja ekspertów i praktyków poświęcona tej tematyce. W artykule zebrano wszystkie nagrania pokonferencyjne.

Permakultura rządzi się pewnymi prawami. Jej 12 zasad sformułował David Holmgren. Z kolei Sepp Holzer, który zgodził się udostępniać swoje gospodarstwo jako permakulturę, podaje w swojej książce osiem podstawowych zasad. Według niego wszystkie elementy systemu (ekosystemu) współpracują ze sobą. Dlatego uważa on, że różnorodność jest ważniejsza od ograniczeń, a krajobraz permakultury jest tak ukształtowany, by umożliwiał współistnienie wszystkich organizmów. Za rozsądne i efektywne uważa on wykorzystanie energii i pracę z energią odnawialną oraz korzystanie z zasobów naturalnych. Dodaje, że ważne jest wykorzystanie i współkształtowanie naturalnych procesów i cykli. [1]

O permakulturze możesz przeczytać w artykule:

Bioróżnorodność to rozmaitość życia w ekosystemie.

Matt Powers

Organizator udostępnił linki do wszystkich prelekcji.

Łukasz Łuczaj (Dziki Ogród) • Mój dziki ogród permakultury ma już 25 lat!

Łukasz Nowacki (Fundacja Transformacja) • Dolina mgieł — przestrzeń, w której permakultura, agroleśnictwo i rolnictwo regeneratywne odbudowują lokalny ekosystem

Bogdan Kasperski (Anielskie Ogrody) • Ekologiczny ogród moją kuchnią, spiżarnią, apteką, drogerią, kwiaciarnią, miejscem pracy, kościołem, szkołą i miejscem wypoczynku

Jacek Winckiewicz (Truskawkowe Pola) • Dom naturalny w kontekście permakulturowej eko osady i końca świata

Anna Chęć (Dolina Bawole Serce / Fundacja “Świat w Naszych Rękach”) • Żywe zasady permakultury na przykładzie działań w Dolinie Bawole Serce.

Filip Partyka (Green Leaf Farm — Kąkolewice) • Rolnictwo regeneratywne i ekonomia.

Leszek Frankiewicz (Permakultura — Projekty) • Troska o ludzi w permakulturze — brakujące ogniwo. 

Marcin Krzeszewski (Kalpapada) • Permakultura — nauka o etycznym projektowaniu regeneratywnej cywilizacji.

Monika Podsiadła (Ogrody Permakultury) • Nasiona przyszłości i banki genów.

Sławomir Białoboki (Gospodarstwo Rolne Białoboki / NATURALNE NASIONA) • Zalety uprawiania tradycyjnych odmian warzyw.

Krystian Stempek (Permakultura Chocianów) • Permakultura miejska

Małgorzata Witczak (Kompostella) • Dla naszego dobrostanu — Permakultura emocjonalna

Leszek Frankiewicz (Permakultura – Projekty) • Permakultura w górach – projekt a realizacja

Michał Łapiński (Kacze Bagno / Przystań Nowa Ziemia) • Permakultura — na przykładzie ośrodka “Kacze Bagno miejsce inicjatyw pozytywnych” i “Przystań Nowa Ziemia”.


Literatura:

[1] S. Holzer, Permakultura Seppa Holzera. Praktyczne zastosowanie w ogrodnictwie, sadownictwie i rolnictwie, Wrocław 2014, s 16.

dr Anna Górska

Anna Górska – dr nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce i administracji. Adiunkt Instytutu Nauk Ekonomicznych i Opiekun Studenckiego Koła Naukowego INE w Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Polskiego Naukowego Towarzystwa Marketingowego. Doktorat obroniła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Absolwentka studiów doktoranckich z nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Autorka książki pt. „Unia Europejska wobec problemu ubóstwa energetycznego w wybranych państwach członkowskich” oraz współautorka wielu monografii, publikacji naukowych z zakresu polityki UE, polityki gospodarczej, nauk ekonomicznych, bezpieczeństwa i energetyki oraz zarządzania i marketingu. Redaktor tematyczny Zeszytów Naukowych Gospodarka i Finanse. Prowadzi wykłady i seminaria z analizy finansowej oraz marketingu. Współpracowała jako ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości w zakresie prawnych aspektów ubóstwa energetycznego i przestępstwa kradzieży energii elektrycznej. Recenzentka artykułów naukowych i prac dyplomowych. Promotor 99 prac magisterskich i licencjackich. Główne zainteresowania badawcze: ubóstwo energetyczne, OZE, energetyka, prawo energetyczne, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo energetyczne, polityka gospodarcza, polityka Unii Europejskiej, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz analiza finansowa, rachunkowość, ekonomia, marketing i e-marketing.

2 komentarze do “Permakultura — materiały pokonferencyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.